Fler fångar ska dela cell – dubbelceller ska vara standard

KRIMINALVÅRD. Personal och chefer har larmat om problem med överbelagda fängelser, och att det kan bli bråk när fångar delar cell. Trots det kommer Kriminalvården nu med nationella direktiv om att dubbelceller ska vara standard, rapporterar Sveriges Radio.

Logement ”luckan” från värnplikten. Under Petterssons värnplikt bodde vi sex på en ”lucka” men det fanns de som var färre och fler men jag tror ingen bodde ensam. Toalett och dusch i korridoren, duschen hade begränsat med varmvatten.

Att bo tillsammans är bra. Det lär folk att ta hänsyn till varandra

Dessutom måste kostnaderna för kriminalvården sänkas. Dagens dygnspris är orimligt. SvD bakom betalvägg. Andelen fångar med utländskt medborgarskap är c:a 35 procent av fängelsepopulationen. Andelen med utländsk bakgrund får det sedan 2002, efter beslut av S-regeringen, inte föras statistik över.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

5 thoughts on “Fler fångar ska dela cell – dubbelceller ska vara standard

  1. Anser fortfarande att min idé om transitcenter är bättre. Men fram till dess den kan införas bör fängelserna delas upp i utlänningar och svenskar. Utlänningarna behöver inga rehabprogram då de ändå inte ska återintegreras i samhället utan utvisas.

    58
    1
  2. Fråga letterna om plats, och då endast bibeln som nöje i cellen, inget annat.

    Träffa andra i fängelset för utbytande av information, ska ej heller kunna ske.

    Träff med anhöriga max två ggr. om året, en kvart, ingen annan kontakt med omvärlden.

    Smack bara.

    56
    2

Kommentera