Undervattenskabel mellan Sverige och Estland skadad

KOMMUNIKATION. En telekommunikationskabel under vattnet mellan Sverige och Estland har skadats, uppger försvarsminister Pål Jonson (M) vid en pressträff.

Skadan uppdagades i samband med att Finland förrförra veckan upptäckte att en finsk-estnisk gasledning och undervattenskabel skadats.

Vi kan inte bedöma vad som orsakat skadan, säger Carl-Oscar Bohlin (M), minister för civilt försvar.

Den skadade delen av kabeln ligger inte i svenskt vatten.

SVT

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

4 thoughts on “Undervattenskabel mellan Sverige och Estland skadad

    • Konstigt att Calle Bildt inte har haveriutredningen klar, han är ju bra på det annars när det gäller händelser i Östersjön

      19
      2
  1. Detta är ett bevis på att sanktionerna mot Ryssland är för klena.
    Ryssland straffas mycket hårdare.
    Effektivt är att sluta exportera ex… medicin.

    10
    6
  2. Vi kan uppmuntra Putin att skada elkablarna från Sverige till Tyskland. Då får vi svenska elpriser i vårt eget land. Tyskland kan få leva med Merkels Enerigiewednde. Elstopp hos Mercedes, BMW, Volkswagen och Siemens är ju inte vårt problem.

    37
    1

Kommentera