BROTTSLIGHET & INVANDRING. I ett av Södermalms finaste kvarter låg Foxtrotnätverkets knarkcentral. Ägare till lokalen är LO och Svenskt Näringslivs gemensamma försäkringsbolag, Afa, med styrelseordförande Anitra Steen i spetsen. Steen är gift med Göran Persson (S) tidigare statsminister, rapporterar SvD.

Ett godisföretag inrymt i ett bergrum mitt emot Kungliga balettskolan vid Münchenbryggeriet på Södermalm i Stockholm var i själva verket det kriminella Foxtrotnätverkets knarkcentral, skriver SvD.
I februari 2021 slog polisen till mot lokalen och hittade då nästan 50 kilo narkotika. Två män greps.
Utåt sett exporterade företaget godis till Mellanösten, men polisen misstänkte att det var en ”logistik-hub” för Foxtrotnätverket och att exporten varit ett sätt att få ut kontanter från bland annat knarkförsäljning ur Sverige, uppger källor för tidningen.
Godisbolagets 28-årige ägare har dömts till sex och ett halvt års fängelse för bland annat grovt narkotikabrott. Han kände Ismail Abdo, som tidigare var en av Foxtrotnätverkets ledare men nu beskrivs som ledaren Rawa Majids värsta rival.
I tre av företagets fem lokaler i Stockholm och Uppsala har polisen hittats stora mängder narkotika

***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Partiet har täta kontakter med kamraterna från Kurdistan.
S igen? känns som mycket kriminalitet har viss koppling/samröre med S på något vis?