Åkesson vill bli statsminister 2026

INRIKES. Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har siktet inställt på att bli statsminister efter valet 2026 om valresultatet då liknar utfallet i det senaste valet, säger han till Bloomberg. – Alla argument mot att ha oss i regeringen faller, ett efter ett. Efter nästa val kommer det inte att finnas några argument kvar.

Jimmie Åkesson, Sverigedemokraternas partiledare, arkivbild Foto: News Øresund, Johan Wessman.

Den amerikanska nyhetsbyrån fokuserar på gängvåldet i Sverige som redan före den pågående våldsspiralen låg på ”chockerande” höga nivåer. SD-ledaren intervjuas om partiets förslag att sätta in militären. Åkesson säger att det finns tusentals soldater med avancerade kunskaper som skulle kunna göra nytta. – Att bara visa närvaro skulle ha en effekt, tror jag.

-Pettersson tror att Åkesson blir en utmärkt statsminister, han har sett problemen komma långt innan de andra politikerna och ju tidigare man reagerar desto bättre. Han talar dessutom klarspråk…

Steget Efter

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

6 thoughts on “Åkesson vill bli statsminister 2026

  1. Det största hindret är vänstern som infiltrerat alla offentliga institutioner och de flesta media. Många invånare sväljer tyvärr fortfarande det mesta som statliga media och gammelmedia hittar på.
    Åkesson får inte nöja sig med att bara byta ut vattenfalls VD, han får fortsätt med cheferna på de olika myndigheterna, universitet, osv.

    11
  2. Har Åkesson frågat SR/SVT/TV4 om det?, dessa korrupta organisationer har sannolikt argument emot.

    11
  3. Åkesson som statsminister?
    Varför inte. Kunde Idioten (Löfven), bli statsminister, är ju Åkesson skyhögt mer kvalificerad, än den värdelöse skiten.
    Angående Reinfeldts hat mot SD. Har lär härstamma från någon ”extremt solbränd”, vilket kanske förklarar hans inställning till Afrikaimporten!

    17
    1
  4. Hoppas,….och på köpet riktigt “tvåla till“ Fredrik Reinfeldt som drivs av “rent hat mot Sverigedemokraterna“, som Jimmie Åkesson skriver i sin bok “Satis Polito“, och att Reinfeldt “var beredd att ge upp regeringsmakten för att isolera oss, och krävde samma besked av Stefan Löfven”, skriver Jimmie i boken.

    26
    1
  5. ja det är troligen fullt möjligt .. och det kommer antagligen att bli en ny regering mrdMoch SD !? redan i dag ser man att KDoch L inte tillför något till den situationen som Sverige befinner sig i !

    29
    1

Kommentera