av J.B. Shurk
Traditionell kinesisk kultur, tusen år gammal, är fylld med vackra konfucianska filosofier, släktskapsritualer, konstnärlig symbolik, mytologi och regelbunden hängivenhet till förfäder. För att observera dessa forntida seder personligen är det dock Taiwan – inte Kina – som man ska åka till.

När kommunister från fastlandet körde över Kinas rika kulturarv, och Mao Zedongs ”kulturrevolution” rensade ut de ”fyra gamla” – gamla seder, kultur, vanor och idéer – från det kinesiska samhället, så blev Taiwan den sista tillflyktsorten för en av världens äldsta framstående civilisationer.
Kinas traditionella levnadssätt hade överlevt i tusentals år av återkommande inbördeskrig, utländsk aggression, svältperioder och västerländskt sabotage. Men när kommunismens virus slog rot i landet blev Kinas livfulla historia utplånad inom en generation. För två och ett halvt årtionde sedan gjorde ett flertal akademiker ett lovvärt försök att beräkna kommunismens kostnader på tjugohundratalet i The Black Book of Communism: Crimes, Terror, Repression. Medan detta verk på ett skickligt sätt katalogiserar hur kommunistregeringar systematiskt mördade hundra miljoner medborgare och torterade många fler så har det knappt börjat beskriva den enorma destruktiva inverkan som kommunismen hade på det kinesiska folket.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Jag äter aldrig kinesiskt ute då jag tycker mig se att det bara är kriminella kineser som bedriver restauranger i Sverige och maten är inte kinesisk. Men, är jag i Hong Kong kan jag inte hålla mig längre även om jag hatar allt kinesiskt så måste man ändå säga att de har enormt god mat. Kineser är sorgliga lycksökare.
Det borde varit en självklarhet för Kristerssons regering att flytta ambassaden från Peking till Taipei, kicka ut all kommunistkinesisk företagsverksamhet från Sverige, och inte minst dra tillbaka erkännandet av den landplätt som styrs av terrorgruppen Hamas!