Maksim flydde till Ukraina med sin helikopter

UKRAINA. Ryske helikopterpiloten Maksim Kuzminov ville inte delta i kriget längre. Han satte sig i sin Mi-8-helikopter, flög över gränsen och landade i Ukraina. I Ukraina finns varken fascister eller nazister, säger Maksim.

Kapten Maksim Kuzminov Mi-8 Helikopter som landat i Ukraina. Bild GUR

Den 9 augusti landade kapten Kuzminov, som normalt sett är stationerad vid det militära flygfältet Tjernigovka nära Stilla Havet, med sin Mi-8-helikopter utanför ukrainska Charkov. Egentligen var han på väg mellan två ryska flygbaser med reservdelar till stridsflygplan av typerna Su-27 och Su-30, men avvek längs rutten och passerade gränsen till Ukraina.

Kapten Maksim Kuzminov Bild: GUR

Jag förstod att jag befann mig nära gränsen. Då fattade jag mitt slutgiltiga beslut. Jag korsade gränsen på låg höjd och under radiotystnad, säger Maksim Kuzminov i videon som citeras av tidningen Meduza.

Vid landningen ”tog två andra besättningsmän beslutet att inte ge sig tillfånga och dog därför direkt efter landningen”, heter det lakoniskt i ukrainska underrättelsetjänstens video.

Besättningsmännen kände inte till Kuzminovs planer i förväg. När de passerade gränsen försökte han lugna dem. Men besättningsmännen lyssnade inte på hans försäkran om att de skulle tas emot väl i Ukraina, berättade Kuzminov vid en presskonferens i Kiev i går tisdag:

De sprang från helikoptern mot gränsen. Deras vidare öde känner jag inte till, men det är möjligt att de likviderades, säger Kuzminov enligt BBC.

Kuzminovs familj ska ha tagit sig från Ryssland till Ukraina en tid före flykten. Piloten ska också ha varit i kontakt med den ukrainska militära underrättelsetjänsten före gränspassagen:

Jag tog kontakt med GUR och förklarade min situation. De lovade att garantera min säkerhet, nya dokument och pengar. Vi diskuterade alla detaljer och sedan började jag planera min flygning, säger Kuzminov i videon.

I videon riktar den ryske helikopterkaptenen kritik mot kriget: – Jag skäms över det som pågår. Mord, tårar, blod. Helt enkelt människor som mördar varandra. Det som pågår är ett folkmord på det ukrainska folket, och på det ryska folket. Anledningen till mitt agerande var att jag inte ville delta i dessa brottsliga handlingar, säger Maksim Kuzminov, som också uppmanar sina ryska soldatkollegor att fly. – På så sätt kommer ni att öppna er för denna världens skönhet. Och kom ihåg: det är mycket ni inte vet. Ni har inte sett hur andra folk lever, säger Kuzminov.

Den ukrainska militära underrättelsetjänsten GUR publicerade i söndags en film  (60 minuter) som bland annat handlar om den ryske helikopterpiloten Maksim Kuzminov, 28.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

12 thoughts on “Maksim flydde till Ukraina med sin helikopter

    • Det var därför som RT före kriget var en av de populärare nyhetskanalerna i USA, endast Fox News var mycket större.

      5
      18
    • Håkan, tror du inte Blinken vet vilka områden Ukraina kontrollerar?

      Blinken, FN, EU, ICC och andra har fördömt Ryssland massor med gånger. Jag tror inte en gång till spelar så stor roll.

      Att propagandan kommer från ryska statliga RT gör inte saken bättre för dig eller Swebbtv.

      49
      13
      • De som levererar mest osanningar om kriget i Ukraina är, förutom försvarsdepartementet i Kiev, MSM i Storbritannien och USA.

        11
        53
      • Håkan, larva dig inte. Jag har sett att du länkat till CNN, menar du att du ljög då? Om MSM i Storbritannien och USA ljuger menar du att svenska, tyska, franska osv talar sanning?

        Men vad jag vet har inga MSM medier i västvärlden stängts av, de skriver vad de vill utan att straffas till skillnad från de statliga ryska medierna.

        20
        7
      • Pettersson
        Man får vara selektiv, CNN ljuger inte alltid, bara nästan.

        7
        22
      • Pettersson
        Nej, men de har inte lika många artiklar.
        Proportionellt är de nog lika goda kålsupare.

        4
        18
    • Ett rysstroll som ljuger som en sosse. Undrar hur Putins orcher tänker när lögnerna är så orimliga så det blir löjligt?

      18
      6

Kommentera