Skanska får order värd nära 9 miljarder i USA

EKONOMI. Skanska har tecknat avtal med Washington State Department of Transportation (WSDOT) om att expandera och göra operativa förbättringar på 7,2 kilometer (4,5 miles) av vägen I-405 i Bothell, Washington, USA. Kontraktet är värt USD 834M, cirka 8,8 miljarder kronor, vilket kommer att inkluderas i orderingången för USA för det tredje kvartalet 2023.

I-405 i Bothell, Washington, USA.

Syftet med “I-405, Brickyard to SR 527 Improvement Project” är att skapa ett system med dubbla tullbelagda körfält från söder om trafikplatsen I-405/SR 522 till I-405/SR 527. Projekt inkluderar nya körfält, tillfartsramper, förbättringar av trafikplatser, infrastruktur till stöd för bussverksamheten Stride Bus Rapid Transit samt nya kulvertar för fiskpassager inom projektets närhet.

Bothell, Washington, USA.

-Pettersson noterar att inbland kritiseras utländska investeringar i Sverige men vi hör sällan om svenska företag utomlands. Skanskas affär ovan är inte en direktinvestering.

Huvuddelen av direktinvesteringarna i Sverige kommer från andra EU-länder och svenska direktinvesteringar görs också till största del inom EU. Svenska företag investerar i andra länder mer än vad utländska företag investerar i Sverige. Det har gällt generellt under de senaste decennierna. Förhållandet kan ses som en indikation på att svenska företag framgångsrikt dragit nytta av sina konkurrensfördelar när de expanderar utanför en förhållandevis liten hemmamarknad.

Direktinvesteringar är när företag startar eller köper upp ett företag i ett annat land, till skillnad från handeln med varor och tjänster.

Direktinvesteringar – tillgångar och flöden

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

2 thoughts on “Skanska får order värd nära 9 miljarder i USA

Kommentera