Bomber på 5,5 ton förstör Ukrainas spannmål

UKRAINA. Sedan Ryssland drog sig ur spannmålsavtalet den 17 juli har de tagit till flera medel för att decimera Ukrainas spannmålsförråd, skriver det brittiska försvarsdepartementet på Twitter.

5,5 ton tunga kryssningsroboten Raduga Kh-22, av Nato kallad AS-4 ”Kitchen”

Bland annat har de använt den 5,5 ton tunga kryssningsroboten Kh-22, av Nato kallad AS-4 ”Kitchen”, för att spränga spannmålssilos. Roboten är konstruerad för att sänka stora marinfartyg. Tusentals ton spannmål har tillintetgjorts i attackerna, vilket höjt priserna för hundratusentals människor i hela Afrika, skriver britterna.

-Pettersson säger att Putin mer och mer börjar använda Stalins metoder. Ukrainarna minns Holodomor…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

7 thoughts on “Bomber på 5,5 ton förstör Ukrainas spannmål

  1. Bomba mat! Det är verkligen jordens avskum som förstör mat för andra. Det går knappt att sjunka lägre än att förstöra mat. Då är man bra desperat….

  2. Tills det ukrainska jordbruks sektorn återställts till förkrigsnivåer bör 100% av Rysslands inkomster från jordbruksexport oavkortat gå till Ukraina. Länder som inte följer det bör utsättas för mycket kraftiga sanktioner.

    21
    5
  3. MEN medan spannmålsavtalet gällde så fick väl inte ” hundratusentals människor i hela Afrika ” så mycket spannmål heller nu verkar Ryssland volja skicka direkt till Afrika…. kanske någons morsa är hungrig…… och det sägs billigt dessutom….. absolut inget fel om man slopar mellanhänderna…. EU har ju med sina åtgärder sett till att vi har gott om mat producerad inom sas. Tar mark av bönderna i Nederländerna, försöker stoppa konstgödsel etc. kanske dags att ta sig en allvarlig funderare rörande vad EU planerar för oss… ”bugs” osså bara till Sverige 100k+ hungriga och krävande…. kraven kommer dock ärligen från deras handläggare…. MSM, MV, och alla som öser deg från detta ”jippo” 300miljarder, netto, årligen…. plus undanträngningar….och alla som sysselsätter sig med detta….varför skulle någon bita den hand som öser smaskens till denna någon……

    14
    26

Kommentera