Skottlossning mot lägenheter i Malmö

VÅLDSVÅGEN. Minst två lägenheter i Ribersborg i Malmö besköts med flera skott under natten till fredagen, rapporterar Polisen.

Flera personer ringde och larmade polisen om skottlossningen vid 01-tiden, enligt tidningen. Ingen person uppges ha skadats.

Polis har spärrat av en innergård för teknisk undersökning. 

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

2 thoughts on “Skottlossning mot lägenheter i Malmö

  1. Orsak och verkan – “Skottlossning mot lägenheter i Malmö“.

    Under 2022 invandrade 102 436 personer till Sverige.
    Av dem hamnade c:a 16% i Skåne, förmodligen en del i Malmö, i något av stadens 29 områden som betecknas att ha “socioekonomiska utmaningar“, 21 av dem med “stora socioekonomiska utmaningar“. Så t.ex. har i Rosengård (Herrgården norr) 25,2% fått ekonomiskt bistånd längre tid än tio månader, alternativt saknat arbete längre tid än sex månader:
    https://www.scb.se/hitta-statistik/sverige-i-siffror/manniskorna-i-sverige/invandring-till-sverige/

    https://segregationsbarometern.boverket.se/kommun/malmo/

Kommentera