Beslutsfattarnas inkompetens har varit och är monumental!

INSÄNDARE. Vattenfrågan är på väg att bli den ”nya” krisen i Sverige, detta enligt branschorganisationen Svenskt Vatten. Om inget görs står Sverige inför en framtida systemkollaps, detta enligt Pär Dalhielm i SVT 26 juni. Hur kan det då bli så?

Pixabay

Jo för att dagens VA-nät byggdes under efterkrigstiden på 1950-1970-talet och har sedan som så mycket annat i vårt land inte underhållits.
Samma sak ser vi med elsystemet och elproduktionen, elpriserna styrs nu inte längre av politikerna och beslutsfattarna utan av marknaden och vädret.
I decennier så har våra beslutsfattare ägnat sig åt sådant som syns i rubrikerna och ger kortsiktiga politiska poänger, framförallt att investera i tarvliga och meningslösa projekt för att få synas i media.

Exempel på det är jämställda cykelbanor, regnbågsfärgade övergångsställen och ”menskonst” med mera, att visa sig human och öppna upp gränserna för folk som ”flytt” genom en hel världsdel har även det setts som ädelt och sunt.
Utöver detta har statsmakten satsat miljarder kronor på integrationsprojekt, instegsjobb och olika typer av HBTQ-certifieringar, saker som i princip inte har gett någonting förutom tillfällig medialbelysning.

Att satsa på grundläggande samhällsfunktioner som infrastruktur, lag och ordning, säkra elsystem, vårt dagliga vatten, vård och omsorg, ett militärt försvar, ett pensionssystem värt namnet och säkrade gränser med mera ger ger inga rubriker utan ses som torrt och tråkigt!
Det vill säga inga vinster i väljaropinionen.
Varför då kan man ju fråga sig?

-Jo för att allt och alla förväntar sig att dessa samhällsfunktioner bara ska fungera, för det har dom ju typ alltid tidigare gjort.
Helt sant, men det var ju på den tiden då statsmakten prioriterade Sverige och den svenska befolkningens trygghet och välfärd.
Detta tillhör dock en svunnen tid!

På senare år har många politiker och egotrippade offentliga personer lyckats göra karriär på att ”tycka rätt saker”, att ställa upp på EU:s krav för att få stå på den internationella scenen är nu för många makthavare prio nummer ett.
Resultatet av detta är att all offentlig verksamhet närmar sig sammanbrottet.

Trafikverket kan nu mer inte lägga tågtidtabeller, vilket gör det allt svårare att resa med tåg samt att transportera gods med järnväg.
Detta trots att alla partier är eniga om att det är viktigt att prioritera järnvägen vid resor och transporter!
Men om nu detta är viktigt, varför har då inte järnvägsnätet byggts ut?
Varför har man inte investerat i nya tåg och framför allt sett till att utbilda nya lokförare och övrig personal som det nu råder brist på, det finns ju 800 000 arbetslösa som kan ta dessa jobb!?

Hur kan Sverige som enligt Carl Bildt (M) en gång i tiden utropades som en ”humanitär stormakt” lida brist på i princip allting?
Det vill säga allt utom bidragsberoende ”nysvenskar” och gängkriminella individer från avlägsna länder?
Varför har beslutsfattarna prioriterat att lägga våra skattemedel på allt annat än det som förenklar vanligt folks vardag?
I övrigt så kan ju fråga sig om inte det eviga bilbrännandet borde skapa fetare rubriker och ses som ett större problem än enstaka uppeldade koraner?
Inkompetensen har varit och är monumental!

Enligt Göteborgs Posten så har investeringsbehovet av vattennätet ökat med 23 miljarder kronor – årligen, varje år fram till 2040!
Den som inte vill ha skitigt vatten i kranen samt ser det som självklart att spola i sin toalett bör i framtiden se till politiker som prioriterar statens kärnuppgifter och inte det som för stunden känns trendigast och ”mest inne”!
Att få Sverige på fötter igen är inte speciellt svårt.
Allt väljarna behöver göra är att rösta på rätt parti, vad dom rödgröna och borgerligheten har gjort med Sverige har vi ju nu facit på!

Avslutningsvis så kan det ju vara på sin plats att påminna vissa läsare om att vi Sverigedemokrater inte är ett regeringsparti, vi stödjer bara det minst dåliga alternativet!

Johnny Hornbrink, SD

11 thoughts on “Beslutsfattarnas inkompetens har varit och är monumental!

  1. För ett land med statsministrar som Ulf Kristersson, Magdalena Andersson, Stefan Löfven och föregångare som Reinfeldt och Persson mfl så kan det bara gå åt helvete!
    Till leda har man daltat med islamister, arbetslösa importer som vägrar lära sig vårt språk samt kriminella utomeuropeiska ungjävlar!
    Man har aldrig vågat sätta ner foten och med kraft ryta till!
    -DET ÄR INTE RASISM ATT STÄLLA KRAV PÅ ANPASSNING TILL DET SVENSKA SAMHÄLLET!
    -DET ÄR INTE RASISM ATT UTVISA OÖNSKADE KRIMINELLA ELEMENT OCH OANPASSNINGSBARA INDIVIDER MED EN VERKLIGHETSUPPFATTNING OCH TRO SOM MAN KRÄVER ATT MAN VRIDER TILLBAKA KLOCKAN TUSEN ÅR FÖR ATT KOMMA I FAS MED!
    -DET ÄR INTE RASISM ATT PRIORITERA DET EGNA SVENSKA FOLKETS VÄL FRAMFÖR ANDRA FOLK, -DET ÄR EN STATS FRÄMSTA UPPGIFT!

    11
  2. Sverige har blivit en kuliss.Tjusigt och fint ska det vara utåt.Vi ska visa omvärlden att vi alltid ska ligga i framkant med jämlikhet,flyktingmottagande,bistånd,miljön och så detta evinnerliga sopsorterande.Gläntar vi bakom denna kuliss så finns det inget konsekvenstänkande eller någon form av framförhållning alls.Inkompetens belönas med fina poster trots att man knappast gjort sig förtjänt av dom.Något är riktigt riktigt ruttet bakom denna teater som ska visas upp.Sverige mår inte bra trots alla försök att dölja detta…….Jag vill också passa på att tacka Johnny för alla tänkvärda och kloka insändare som han skriver och har skrivit..

    31
  3. I stockholmsområdet investerar den rödgröna röran också stort i fartgupp. Precis överallt. Antar att det är viktigare än vatten… Bilar är ju djävulen själv enligt somliga.

    30
  4. Ett annat exempel på inkompetens från tidigare rödgröna regeringar gesi SvD 6/7:

    ” Vattenfalls invändningar mot Strålsäkerhetsmyndigheten.
    ”Långvarig dränering av kärnkraftskompetens är oroväckande. Särskilt på ledningsnivå. Ingen uppenbar lösning kan ses.”

    Nu i maj fick alltså den tidigare generaldirektören Nina Cromnier gå med omedelbar verkan.

    – Om andra länder ska export­era kärnkraftsteknik till Sverige så måste myndighetschefen ha en sådan kompetens så att andra länders myndigheter och bolag känner förtroende för myndigheten, säger Daniel Westlén.”

    Undrar vilka meriter Nina hade om hon inte kunde strålsäkerhet? Rätt partibok? Likeade Greta på Twitter?

    36
  5. Våra folkvalda har ju haft andra intressen, än svenska folket för ögonen.
    ”Tack för att ni valde Sverige”.

    41
  6. Helt rätt, vi har haft väldigt dåliga politiker som tagit dåliga beslut, att lysa ute i världen
    har för många blivit viktigare än att vårda våra egna behov, och dom som har tagit dessa
    beslut är sprungna från den korkade vänstern, ,68 årsvänstern deras barn och barnbarn
    som har lekt viktiga personer i samhället, med fina titlar att visa fram , men utan tankeförmåga! Och tyvärr, än idag lyfta sådana fram, titta på Expo där idiotin blomstrar!

    40
  7. Sverige har mer än 100.000 sjöar med sötvatten och bönderna kan inte vattna sina odlingar .
    Det säger en del om dem .
    Kanarieöarna har inget grundvatten att tala om och knappt några sjöar och klarar sina jordbruk .
    Bl.a med hjälp av avsaltningsanläggningar .
    Det verkar som Socialdemokraterna har planerat och styrt jordbrukspolitiken i Sverige .
    Med samma resultat som i alla andra politikområden .
    Katastrof

    48
  8. Svaret är enkelt, vänsterfeminism. Precis som kommunisterna tillför dom inget själv, utan lever på det andra bidrar med. Vi hoppas på förändring med en högerkonservativ regering.

    40
  9. Kan det bli annat med inkvoterat, inkompetent PK-skit och feministiskt dravel?

    44

Kommentera