MEDIA. Den humana migrationspolitiken hyllas fortfarande av många. Sanningen är att den humana svenska migrationspolitiken är död. Den dog inte på grund av avsiktligt fattade beslut utan på grund av de stora problem massinvandringen förde med sig.
Stora delar av Sveriges journalistkår är fortfarande i en förnekelsefasoch vägrar inse att de är en stor del av problemet. Journalisterna glömde sitt huvuduppdrag som är att granska makten, i stället hyllade de de politiker som var för massinvandringen och kallade dem som protesterade för rasist-nazist-fascister.
En av dessa journalister är socialdemokraten Karin Pettersson, nu kulturchef på Aftonbladet, tidigare politisk chefredaktör på samma tidning. Hon har arbetat som politiskt sakkunnig på Finansdepartementet åt Bosse Ringholm (S) och Pär Nuder (S) och kommunikationschef hos Socialdemokraterna m.m.
Nu gråter Karin Pettersson ut över politiken.
-Pettersson vill ha en haverikommission över journalistiken som utreder varför journalisterna slutade tänka och vägrade inse problemen med invandring av dysfunktionella från tredje världen och varför de håller på att göra samma sak igen med klimatdebatten och vindkraften?


***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Enda sättet vi kan förändra journalistikens uttrycksparadigm, är genom att fullständigt och oreserverat ACCEPTERA RASISMEN, OCH AVSKAFFA HMF-LAGEN!!!
NÅT ANNAT FINNS INTE!!!
Då kommer vi alltid att ha en misstolkning, och förvridning av verkligheten i gammelmedia!!!
Journalisterna dog samtidigt som presstödet gick in för att rädda MSM/blaskorna.
Rätt partibok och åsikt annars foten rätt upp i mörkerhålet.
Vilka ska granskas numera, ja inte agendan/invällarna/kriminella i alla fall?
Men blir man påsatt/rånad/nedslagen av 4 mu….er så kanske åsikten ändras oavsett kön?
Ta bort alla bidrag och subventioner så får vi se hur mycket av skitmedia som överlever.
Råttorna försöker lämna skeppet nu. Låt dem inte komma undan. Lägg ut vad de sagt. Alla som kritiserat har kallats rasistnazistfascister. SD står nu som det enda parti som påtalat problemet. Att tro att folk från förindustriella samhällen ska kunna klara tillvaron i ett postindustriellt land är löjeväckande.
Vi olyckskorpar fick rätt.
Att de vill samarbeta nu när de är en stor del av problemet är ändå löjligare
De vill i nästa valrörelse kunna säga att de borgerliga inte kunde lösa problemen. Vi hoppade in och räddade allt.
Lägg ut allt de sagt innan! Glöm inte.
Sent skall syndaren vakna! Bra skrivet Kristina! ”Råttorna försöker lämna skeppet!” Precis. Sakta men säkert går sanningen upp för dem som ihärdigt försökt att motbevisa sanningen.
När det börjar smälla runt knuten är de inte så fracka längre – men det är naturligtvis svårt att ta på sig sitt tillkortakommande. Har förljugenheten även nått Aftonbladet?
Unnar henne trots att jag är mot våld, en stor fot i röven.
Blocköverskridande? Det var ju Kain Pettersson som var drivande.
Hon skall rakryggad själv ta ansvaret, för vad hon ställt till med.
Sent skall syndaren vakna.
Det var tvunget att bli löjligt uppenbart att utlänningarnas våld förstör Sverige för att media och politiker ska säga som det är och har vetat hela tiden.
Hade media och politiker arbetat för att skydda Sverige mot utlänningar så skulle de börjat för 40 år sedan! Alla försök i efterhand är enbart att betrakta som valfläsk!
För det första, varför finns det en kulturchef på Aftonbladet,? Finns ju ingen kultur i den tidningen? Men en förnekelsechef hade passat bättre, för alla journalister har ju förnekat
att det är den kravlösa allt för stora invandringen som är orsak till att Sveriges problem är importerat
Sen kan man fråga sig var är den Arga Andersson, hon borde vid detta laget va ursinnig
över tillståndet med brottsligheten i landet som S styrt i nästan tre manadperioder??
Eller hon kör det slitna mantrat att det är SD s fel?
”Ingen politisk poäng säger hon…” Men den politiska poängen med hennes utspel är naturligtvis att vi inte ska tala om vad hennes sosseri ställt till med. Vilket episkt hyckleri.
Hon borde rannsaka sina egna journalister och krönikörer på AB. De har bara en enda agenda, att inte beskriva verkligheten objektivt utan från ett vänster perspektiv. Ibland undrar man om det är en filial till Sveavägen 68, men slutat undra, det är en filial.
”En överenskommelse om gängvåldet” Jag tillåter mig att låta småleendet övergå i hånskratt.
När man fyllt badkaret och vattnet börjar rinna ut på golvet kan man
1. Stänga av kranen
2. Dra ur bottenproppen
3. Låtsas som det regnar
De två första alternativen fordrar att man i praktiken gör något. Det tredje alternativet kan leda till att man hämtar och fäller upp ett paraply, en reell insats som ser trevlig ut, om paraplyet är dyrt, färgglatt och fräscht, men som inte löser utmaningen med en begynnande, eventuellt mycket kostsam, vattenskada.
Politiker och msm-journalister brukar ofta framhålla paraplylösningar som de absolut bästa, de enda tänkbara.
Man kan aldrig lösa ett problem som man vägrar att definiera.
Tror inte kamrat Karin är beredd att skriva under på vad som kommer att krävas för att återställa ordningen i landet då det kommer att resultera i utvisning av alla hennes gullpluttar som hon kämpat så hårt för att de ska få stanna i landet trots att de inte haft asylskäl.
Politiken och medias marknadsföring av mångkultur har en så stark botten att det måste klassas som en ideologisk attack på nationalstaten Sverige!
Den mycket nogsamt undanhållningen av information om hur utlänningarna förstör Sverige är så väl utförd in i minsta detalj att vi måste misstänka en väl formulerad plan och strategi för att krossa vårt älskade Sverige. Faktiskt inte misstänka utan fastlägga!
Avsändarna har kapat maktens korridorer och är levande samveten som hela tiden uppvaktar de folkvalda ledarna så de inte fattar fel beslut som stoppar invandring och försvarar Sverige. Problemen som dyker upp löser vi efterhand som de sa 1975.
Sveriges medborgare är grundlurade att svika sin svenska samhörighet och börja gynna utländska intressen i Sverige. Vi svenskar måste se oss som en majoritetsklan som i antal övertrumfar både vänsterglobalister och utlänningar. Vi lägger inte en krona u deras fickor, vi köper inte deras mat, produkter eller tjänster förrän de svär sin trohet till Sverige och vill bevara Sverige svenskt!
Vi svenskar måste hålla ihop även om vi till och med avskyr varandra. Svensken ska alltid vara ditt alternativ när du behöver vara eller tjänst! Måste du köpa dina jordgubbar eller nu vad det är så köp av svenskar om det inte går så ska du kräva kvitto!
En svensk äter svensk mat och hyllar svensk matkultur såsom italienare hyllar sin regions mat! Lägg gärna fläsk på halalmat i matbutikerna!
OBS inte alla invandrare, är du från annan kultur och gillar Sverige, verkar för att bevara Sverige så är du en i den svenska klanen, välkommen!
Dagens journalister och mediafolk tillhör i huvudsak samhällets avskrap, det är inte många av dessa figurer som rapporterar objektivt och försöker berätta en verklighet utan istället blir det inlindade och tillrättalagda berättelser om orsak och verkan. Egentligen borde dessa i huvudsak Stockholmsbaserade personer och övriga personer i det kletiga klägget i Stockholms innerstad vara nöjda med utvecklingen mot ett mångkulturellt samhälle som går mot en kollaps. Moderata justitieministern Strömer kallar situationen inhemsk terrorism men jag vill nog säga utländsk terrorism map att både brottsoffer och gärningsmän i huvudsak är utlänningar oberoende av medborgarskap.
Malin BJÖRK (V) är sinnebilden för en som INTE vill se verkligheten.
Hennes godhet sträcker sig jorden runt med undantag för vanliga svenskar.
Sverige skall befolkas av andra så FOLKUTBYTET är hennes prio.
Dags att bajsa när pottan är full.