Ryska soldater gisslan i Ryssland

UKRAINA. Två pro-ukrainska milisgrupper uppger att de tagit två ryska soldater till fånga i den ryska gränsregionen Belgorod, skriver The Guardian.

Grupperna Ryska frihetslegionen (FRL) och Ryska frivilligkåren (RVC) kräver ett fysiskt möte med regionens guvernör Vjatjeslav Gladkov för att släppa soldaterna.

”Fram till klockan 17 i dag har du möjlighet att samtala utan vapen och föra hem två ryska medborgare, vanliga soldater som du och din politiska ledning skickat till slakten”, löd uttalandet.

Senare på söndagseftermiddagen meddelade Gladkov att han är villig att träffa representanter för grupperna i staden Sjebekino, rapporterar Reuters.

– Om de är vid liv – mellan klockan 17–18 – kontrollstationen i Sjebekino. Jag garanterar säkerhet, säger guvernören i ett videomeddelande.

-Pettersson tycker det är dags att Putin avslutar terrorkriget han började. Han klarar inte ens av att skydda sitt eget land. I morse attackerades Moskva av drönare igen.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

One thought on “Ryska soldater gisslan i Ryssland”

  1. De är inte gisslan utan krigsfångar.
    Eftersom puttelakejen vägrade hedra sitt åtagande lämnades krigsfångarna över till förvånande ukrainska gränsvakter som inte hade en aning om vad som pågår i Belgorod.

Kommentera