Studie av våldtäktsmäns bakgrund är inget brott

BROTTSLIGHET & INVANDRING. En förundersökning om en uppmärksammad studie vid Lunds universitet, som tog upp invandrares roll i våldtäktsfall, läggs ner, rapporterar Läkartidningen.

Överklagandenämnden för etikprövning (Önep) menade att frågeställningen om förövares bakgrund inte nämndes i tillståndsansökningarna och att forskningen saknat etikprövningstillstånd.

Den anklagade, Kristina Sundquist som är professor i allmänmedicin vid Lunds universitet, misstänktes för brott mot etikprövningslagen. Hon bestred när ärendet väcktes 2021 och tycker att åklagarens beslut om att lägga ner förundersökningen borde ha fattats tidigare.

Enligt åklagaren går det inte att bevisa att det funnits ”sådant uppsåt som krävs för att förfarandet ska vara brottsligt”.

-Pettersson undrar om staten/PK försöker dölja något? Kristina Sundquists studie visade att 60 procent av alla våldtäktsmän hade utländsk bakgrund och att många också tidigare var dömda för våldsbrott.

Varför invandrare är överrepresenterade kan forskarna inte svara på.

Påminnelse om att 95,6 % av alla överfallsvåldtäkter begås av män med utländsk härkomst.

Vi tar en liten påminnelse. I januari 2017 meddelade dåvarande migrationsminister Morgan Johansson (S) att regeringen inte tänkte ge Brottsförebyggande Rådet (BRÅ) i uppdrag att ta fram färsk statistik över brottslingars härkomst. Detta trots att det gått över ett decennium sedan den senaste rapporten och Sveriges demografi ändrats kraftigt sedan dess.

Joakim P Jonasson reagerade och gjorde som intresserad privatperson den undersökning som regeringen vägrar och vi förstår alla varför när vi ser siffrorna.

Jonasson skriver i förordet till sin undersökning: Regeringens ovilja att ta fram officiell statistik sådde inspiration till undersökningen jag nu genomfört. Jag fick ytterligare inspiration av polisen Peter Springares uppmärksammade Facebookinlägg månaden efter.

Under de följande månaderna funderade jag på vilket vore bästa tillvägagångssätt och i maj började jag samla in domar. Allteftersom undersökningen fortskred publicerade jag två artiklar, vilka kan ses som förstudier. Jag kände mig rätt nöjd efter andra artikeln men kunde inte släppa tanken att jag ville få en komplett bild av situationen, vilket blev en ambition att studera alla fällande sexualbrottsdomar i Sverige de senaste fem åren. Hade jag på förhand
vetat att det skulle bli över fyra tusen domar hade jag nog givit upp, men genom att arbeta metodiskt varje dag kom jag fram till en fullständig katalogisering i slutet av september. Jag lade nästföljande månad på statistiska körningar i databasen och textskrivande.

Jag vill tillägna undersökningen personalen på Sveriges tingsrätter och telefonisterna på Skatteverket, som lagt oräkneliga timmar på mina förfrågningar. Deras tysta verkande i offentlighetsprincipens tjänst stärkte mitt förtroende för både staten och demokratin.

-Pettersson noterar att det är värre än jag trodde. Några exempel:

  • 95,6 % av alla överfallsvåldtäkter begås av män med utländsk härkomst.
  • Män med utomeuropeisk härkomst begår 84% av alla grova våldtäkter. Svenskar kommer först på fjärde plats – efter afghaner, irakier och somalier.
  • Två av tre grova våldtäkter begås av asylsökande eller män som fått uppehållstillstånd.
  • Landsgrupper med högst sannolikhet att begå grov våldtäkt är i turordning algerier, afghaner, tunisier, marockaner och palestinier.
  • Flest överfallsvåldtäkter räknat i individer begås i turordning av somalier, eritreaner, algerier, irakier och gambier.
  • 90 % av gruppvåldtäkter begås av män med utomeuropeisk härkomst. Var fjärde våldtäktsman som agerat i grupp är afghan.
  • 85 % av de som dömts för gruppvåldtäkt mot män är afghaner.
  • Andelen dömda svenskar, i proportion till andra grupper, har minskat sedan 2013 och sjunkit kraftigt de senaste två åren.
  • 90,1 procent av Sverige manliga befolkning är födda inom Europa och 9,9 procent utanför Europa. Tänk på det när ni ser siffrorna ovan.
  • Utlänningar ofredar svenskar sexuellt i mycket större utsträckning än andra utlänningar.
  • ”Det är ofattbara 541 gånger större risk att en algerisk man begår överfallsvåldtäkt än att en svensk man gör det”.

Nu vet vi varför regeringen, journalister, Brå, regimtrogna kriminologer och andra fortsätter att mörka fakta för svenska folket.

Tänk också på dreven mot Timell, Kronér och andra medan det är nästan helt tyst om dessa våldtäkter.

Observera att det är domar, alltså inte misstankar eller rykten, utan fakta. Domar. 

Jag skulle vilja att statistik förs inte bara på utländsk bakgrund, utan på etnicitet och religion för att se att det är skillnad på folk och folk. Det görs i andra länder.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

7 thoughts on “Studie av våldtäktsmäns bakgrund är inget brott

  1. Samtidigt anser inte Svea hovrätt att dömda våldtäktsmän ska utvisas. Hovrätten tycker inte att kvinnofrid, som funnits i svensk lagstiftning sedan 1200-talet, har någon betydelse…
    ”Allmän säkerhet” som grund för utvisning gäller, enligt hovrätten, inte enskilda kvinnor, utan uttydes ”terroristbrott”, dvs brott som på individnivå, enligt prejudikat i Almedalen, enbart kan drabba (röd-gröna) politiker.

    17
  2. Känns jävligt olustigt att så många i detta land vill mörka och sopa under mattan hur vårt samhälle ser ut. Man undrar hur deras agenda ser ut.

    29
  3. Allah vet att INTE allah är goda! Ondskan och kvinnoförtrycket finns i de socio kulturellt efterblivnas DNA.

    ISLAM är orsak till mycket av all skit som nu händer i Sverige. MEN VAD GÖR VI? De goda och naiva godkänner nya moskebyggen trots allah varningstecken.

    26
    1
  4. Hade ett par bekanta som skulle skriva uppsats om våldtäkter på rättspsykiatriska. Tiden gick och de fick inte träffa några våldtäktsmän , så de frågade sin handledare varför det dröjde.
    Det måste komma in någon som kan svenska om det ska vara meningsfullt, svarade handledaren.

    32
    1
  5. Detta borde tas upp i Rapport och Aktuellt på SVT lika ofta som de svamlar om klimatet.

    30

Kommentera