Största övningen i Sverige på 30 år

FÖRSVARET. I morgon börjar den stora militärövningen Aurora 23 som kommer att märkas även för allmänheten. Övningsledaren, brigadgeneral Stefan Andersson, säger att övningen kommer att innebära omfattande trupprörelser med oerhört mycket trafik på vägarna. 

Svenska stridsvagnar under övning

En viktig komponent är att Sverige ska öva på att agera tillsammans med Natoländer. Andersson säger att han räknar med att Sverige genom övningen kommer att anklagas för att eskalera det säkerhetspolitiska läget och att markeringar till havs eller i luften kan vara att vänta.

Det är vi förberedda på och vi kan omedelbart växla om från övning till skarp verksamhet, säger han.

Mellan 17 april och 11 maj ska över 26.000 personer från armén, marinen, flygvapnet, hemvärnet och militärer från 14 andra länder öva tillsammans.

Övningen syns i hela Sverige men främst i de södra delarna av landet och på Gotland. Man övar allt från beredskapshöjning och mobilisering till stora samordnade anfall på marken, i luften och till sjöss. Syftet med Aurora 23 är att höja förmågan att möta ett väpnat angrepp mot Sverige.

Försvarsmakten övar på sina egna övnings- och skjutfält men även på privat mark. I dessa områden kommer markägare och boende informeras. Stora militära transporter på vägarna påverkar trafiken. Lågt flygande helikoptrar och stridsflyg kan orsaka överraskande buller. Militär personal är mer synlig än vanligt.  

Deltagande nationer förutom Sverige är USA, Storbritannien, Finland, Polen, Norge, Estland, Lettland, Litauen, Ukraina, Danmark, Österrike, Tyskland och Frankrike. Eventuellt är Ukraina med på ett hörn.

Mer på Försvarsmakten…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

11 thoughts on “Största övningen i Sverige på 30 år

    • Håkan, det är många länder som inte skickar vapen till Ukraina.

      De här har skickat: Estland, Lettland, Litauen, Polen, Slovakien, Sverige, Grekland, USA, Tyskland, Norge, Storbritannien, Kanada, Danmark, Tjeckien, Portugal, Nederländerna, Finland, Slovenien.

      Fler är på gång.

      1
      1
  1. Ryssarna har skjutit ner svenska flygplan tidigare och har kört in u-båtar långt in på svensk vatten i nära anslutning till våra flottbaser, så det gäller att vara beredd.

    17
    5
  2. Enligt nyhetssajten omni så säger brigadgeneral Stefan Andersson att övningen kan snabbt växla om till skarpt läge om ryssarna markerar mot övningen.
    Vad ska detta sluta?

    12
    27

Kommentera