Ukraina hittar kinesisk teknik i ryska drönare

UKRAINA. Ukrainas armé upptäcker i allt högre grad kinesiska komponenter i vapnen som Ryssland använder, rapporterar Reuters.

En av president Zelenskyjs rådgivare berättar att man tidigare oftast fann komponenter från länder i väst, men att så inte längre är fallet i och med sanktionerna. Det rör till exempel ett kinesiskt navigationssystem i en särskilt drönartyp, som tidigare hade ett schweiziskt system.

Kina har återkommande nekat till att man försett Ryssland med vapen, och enligt nyhetsbyrån är det möjligt att Ryssland kommit över tekniken via tredje part.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

10 thoughts on “Ukraina hittar kinesisk teknik i ryska drönare”

  1. När blev ett navigationssystem ett vapen?
    I så fall kör flera miljoner bilar omkring i Sverige med vapen installerade.
    I Sverige fordras ingen vapenlicens för GPS-navigatorer.

    2
    6
  2. Ericson varnade internt för över 10 år sedan för kinesisk elektronik. Källan arbetade i arabvärlden vid den tiden…
    Ericson fick vid den tiden byta ut massor med ”kopplingsstationer” i indien eftersom de ansågs av indiska regeringen vara osäkra, tänk på Indien/kina gränskonflikt.

    12
    1
  3. Och trkniken kan möjligen komma via stölder av Svensk Teknik, det finns nämligen
    inte ett mer blåögd land än Sverige på jorden som tror gott om alla länder!

    23
    1
  4. Fascist Ryssland har visat sig vara ett lögnernas paradis.

    Inom Islam är lögner helt OK

    VARFÖR SKULLE KINA VARA ANNORLUNDA???

    32
    14
  5. Kan man hålla igång Ryssen lite till så har väst
    mindre att ställa upp med när dom tar Taiwan.

    30
    10

Kommentera