Volvo lastvagnar gör rekordvinst

INDUSTRI. Lastbilskoncernen Volvos omvända vinstvarning för bolagets första kvartal berättar att den preliminära justerade kvartalsvinsten på 18,4 miljarder kronor är den bästa i bolagets historia – och även klart över analytikerkårens förväntningar på 12,8 miljarder kronor. Dessutom vände den fallande marginaltrenden.

Volvo FH16 Bild från Volvo Trucks

Volvo väntar till rapportpresentationen den 20 april med att ge detaljer om vad som ligger bakom lönsamhetsförbättringen, men enligt Danske Bank är förklaringen enkel: ”Priserna är upp och kostnaderna är ned.”

Banken framhåller att de lastbilar som levererades under det fjärde kvartalet såldes med priser som var satta innan energikrisen drog upp inflationen, medan de som levererades nu under det första kvartalet hade nya, högre priser.

Framöver förväntar sig Danske Bank att Volvo kan försvara, eller till och med höja, priserna ytterligare.

-Pettersson är inte expert på transportbranschen men det verkar som åkerierna tjänar bra med pengar och kan köpa nya bilar utan att pruta för hårt…

Volvo Lastvagnar Aktiebolag har 1 ägare, det är AB Volvo

AB Volvos största ägare:

Fabriken i USA producerar gigantiska VOLVO-lastbilar för hand – Volvo Truck VNL 760 & 860

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

3 thoughts on “Volvo lastvagnar gör rekordvinst

  1. Geely, som tog över Volvo Cars efter Ford (och som leasar varumärket Volvo från Volvo Group, 4P), rätt stor ägare här med, samt CEVT och Polestar mm. Undrar när kineserna blir innovativa på riktigt.

    Nån som vet ägarfördelningen av Geely? Enbart staten?

Kommentera