Bombdåd i södra Stockholm

BROTTSLIGHET. En timme efter bomben i Hässelby larmades polisen om en smäll vid ett flerfamiljshus i Skarpnäck i södra Stockholm.

Det var fn mindre smäll och en brand startade i trapphuset till ett flerfamiljshus i Skarpnäck. Ingen person är fysiskt skadad.

Det har varit mycket rök i trapphuset och det är oklart i nuläget vad som startat branden.

En teknisk undersökning kommer att göras när det är möjligt.

Polisen

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

16 thoughts on “Bombdåd i södra Stockholm”

  1. Det borde stå bombdåd i nordvästra Stocholm, inte södra. Hässelby ligger Nordväst om centrum.
    I det radhusområdet bodde på 50 och 60 – talet Egon Kjerrman, Pekka Langer, Putte Wickman, Harry Arnold och en bit därifrån, Bengt Bedrup och Lennart Cedrup.
    Området verkligen förändrats sen den tiden. Tiden då Sverige var en idyll. Kan säga av egen erfarenhet att Hässelby Strand var ett fantastiskt ställe att växa upp på, innan sossarna förstörde allt i samarbete med de andra skitpartierna.

    3
    5
    • Bloggposten handlar om Skarpnäck i södra Stockholm, inte Hässelby.

      En timme efter bomben i Hässelby larmades polisen om en smäll vid ett flerfamiljshus i Skarpnäck i södra Stockholm.

      Det var fn mindre smäll och en brand startade i trapphuset till ett flerfamiljshus i Skarpnäck. Ingen person är fysiskt skadad.

      • Helt förståeligt, Bosse, det händer oss alla ibland. Och bombdåden börjar dugga allt tätare, så dom är i en del fall svåra att hålla reda på.

    • Kul att 5 kålhuvuden har tummat ner. Helt obegripligt att förstå vad som var fel. Personligt agg kanske?

  2. I all bedrövelse över utvecklingen i landet kan ju ändå hoppas att PK-sekten och deras anhang inom media/kändis/kultureliten nu verkligen njuter och och känner tillfredställelse över att de lyckades med sin plan, för det var väl detta de önskade med massinvandringen från dysfunktionella kulturer och länder?

  3. Mats Löfving borde ha hyllats för sitt klargörande om var kriminaliteten kommer ifrån. Istället trakasserades han för att han var lite för närgången med kvinnor.
    Vilket av de dessa båda alternativen tycker du är sämst??

  4. När börjar utvisningarna av de kriminella utlänningarna?

    När tar regeringen tag i kriminaliteten på allvar?

    När får vi en polischef som vet var kriminaliteten kommer ifrån?

    När får vi en Justitiekansler som håller i slantarna och inte sprider dem till de kriminella?

    När stiger 20% partiet fram och tar ansvar för sina väljare?

    16
    2
  5. Tyvärr så är det så att all invandring flyttat gränsen för vilka förändringar svensken ska tåla. De som vill krossa tänker så här: med små myrsteg vänjer vi svensken vid ett annat samhälle. Samtidigt rapporterar vi i media om mångkulturens förträfflighet, kändisar som hyllar mångkultur boostas med fina recensioner. Politiker låssas inte förstå och experter kan inte peka ut vad som händer.

    Myrstegen går från dag till dag, ända sedan 70-talet.
    Det skiljer sig inte så mycket från dag till dag, ej heller månad från månad men femårsperiod från femårsperiod skiljer sig. Men då har yngre generationer blivit lite större och står på basen av att acceptera ett annat normalläge (de äldre förfasar sig).
    Det som var normalt på 90-talet var absolut inte normalt på 70-talet, men som sagt olika generationer växer upp med nya normer.
    Tänk skräcken om en mindre småstad med 70-talets normer tog ett kliv från en dag till nästa dag med nutidens 35% utlänningar med bomber, skjutvapen, våld, knark, språk som vita inte förstår, bedrägerier, hot och hat mot svensken. Det skulle kännas som en krigsinvasion.
    Det vet xxx och har nu lärt upp hbtq och feminister i maktens korridorer, nu vallar de in utlänningar i det systemet. Och all media siktar på bilder med ett blandat samhälle med mer färgade än vita, bilden av framtiden. Politiker och media vet inte varför Sverige blir sämre, makten ler långt upp till örsnibben.

    Allt iscensatt med xxx som skuggor att bevaka makthavare så de inte tar ett enda fel steg och försöker bevara Sverige.
    Jag gissar att vi inom kort får stort reportage i stor media om just skuggorna i maktens korridorer. För att jag berättar, du visste ju inte innan. Men reportaget kommer vara sublimt, det kommer inte riktigt att framgå hur xxx f i c k makten för att bevaka mot en ny adolf. Och därifrån har agendan styrt att förinta all dominans av vita nordbor., på redaktionerna så finns det räknare som räknar andel färgade i publiceringarna. Räknar åker även land och rike runt för att hitta ”White spots” för att sedankommunicera med aktivister i politiken så vitheten späds ut i de områdena.

    Friheten är dyr, stjäl den inte!
    Då får de bestulna ta till det som behövs för att ge tillbaka och återtaga!

    15
    1
  6. De spränga i öst och väst
    De spränga i syd och nord
    Att sitta till bords med SOC en gång
    Och höra dess välkomstord
    Att skåda dess sköna peng
    Och mättas av salighet
    Taga del i lek och spel
    Uti all-inclusive

    26
    1
  7. Hör förmodligen ihop med följderna av den enorma massimporten från 2015 /2016.

    33
    1

Kommentera