BROTT & STRAFF. Palestinier Sirhan Sirhan, som mördade New York-senatorn och presidentkandidaten Robert F Kennedy 1968, nekas villkorlig frigivning, rapporterar CNN.

En särskild styrelse beviljade Sirhan villkorlig frigivning i augusti 2021. Han har suttit fängslad i över 50 år efter att ha skjutit ihjäl Kennedy utanför ett hotell i Los Angeles. Roberts bror president John F Kennedy mördades fem år tidigare, 1963 i Dallas.
Sirhan dömdes ursprungligen till döden men fick straffet omvandlat till livstids fängelse.
– Sirhans lönnmord på senator Kennedy är ett av de mest ökända brotten i amerikansk historia. Han saknar den insikt som skulle förhindra att han gör samma farliga beslut som han gjort i det förflutna.
78-årigen Sirhan har försökt bli frigiven 16 gånger, men han har inte tagit fullt ansvar för sitt brott, enligt myndigheterna i Kalifornien.
-Pettersson säger att det är en viss skillnad på livstidsstraff i USA och Sverige även om en och annan suttit länge här också.
Den person som dags dato har suttit längst i Sverige oavbrutet är Tommy Alexandersson som dömdes för fem mord i Stockholm 1988 och har suttit inne sen dess.
I snitt sitter en livstidsdömd 16 år i Sverige. För närvarande sitter drygt 150 personer dömda till livstid i Sverige. Majoriteten med namn som visar att de hamnat på fel plats i livet.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
I Sverige släpptes massmördaren Mattias Flink som tog livet av 7 och skadade 3 efter 20 år.
Helt rätt !! Livstid är livstid !! Och inte som i Sverige ute efter några år igen.
Grova brottslingar skall ha dödsstraff, kostnaderna för fängelse är för höga.
Och har man gjort sig skyldig till grövre brott ska man inte ut i friheten mer.
I Sverige kommer fängelserna svämma över i framtiden.
Men vi kan ju utvisa allt elände bara dom fattar ett beslut om lite tuffare tag.
Undra hur mycket brottsligheten kostar årligen i Sverige ? Från brott till avtjänat straff. Polisutredningar rättegångar sjukvård fängelsekostnader.
Det lär vara astronomiska belopp av våra skattepengar, bortkastade och det mesta på grund av invandrarbrottsligheten.
Måste bli ett slut på detta, så pengarna kommer dit dom ska istället.