UKRAINA. Sverige förbereder för att skicka artillerisystemet Archer till Ukraina, meddelar statsminister Ulf Kristersson på en pressträff. Dessutom kommer Sverige skicka upp till 50 stycken stridsfordon 90 och pansarvärnsrobot 57 till landet. – Det militära stöder är helt avgörande, säger Kristersson som menar att Ryssland verkar tro ”att de har tiden på sin sida och att det är ett utnötningskrig”.

Archer är ett artillerisystem som snabbt kan förflyttas på hjul, snabbt avfyras och har stor precision. Det har länge stått på Ukrainas önskelista.
Enligt regeringen är det en avvägning av fyra delar som ligger till grund för beslutet. Man har bland annat tagit hänsyn till vad Ukraina vill och hur mycket varje land kan bidra med utan att äventyra sin egen försvarsförmåga.
-Pettersson säger att det är ett imponerade paket, värde av 4,3 miljarder kronor, om det blir verklighet som kommer att förstärka Ukrainas offensiva förmåga rejält, speciellt med det som andra länder skickar. Det sägs inte hur många Archer regeringen tänker skicka men vi har 24 st som inte används ute på förband. Det tionde stödpaketet kommer att läggas fram till riksdagen i form av en extra ändringsbudget ”i närtid”, uppger regeringen.
Det verkar som Putin lyckats med några saker, han har gjort Ukrainarna mer enade än de var 2014 och han har enat västvärlden på ett sätt som inte varit aktuellt sedan Hitlers dagar.


***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Ukraina är inte ett fritt land. Det togs över av västoligarkin 2014. Innan dess försökte det balansera mellan öst och väst.
Den här helt meningslöst gesten från Bilderbergsmurfen, medlem av västoligarkin, är bara ett gigantiskt slöseri med skattepengar. Det har vi ju i och för sig blivit vana vid. Dom bryr dig inte om oss svenskar heller längre, men vill att vi ska bry oss om Ukraina.
Ukraina, förberett umder 8 år för en offensiv mot Donbass och Krim, hade mycket mer vapen i början på kriget än vad väst kan skicka i detta nu. Utbildningen på alla västs vapensystem och underhållet pratar ingen om. Dessutom problemet med olika kaliber på amunitionen. Alla dom här vapensystemen kommer sluta som skrot precis som all annan materiel Ukrania har haft tillgång till.
Västoligarkin kan inte heller snabbt skala upp tillverkningen av ammunition och löljigt överavanserade vapensystem, för den avindustrialiserade väst för länge sedan. Den mesta av tillverkningen ligger i Kina.
Man kan inte ha kakan och äta den samtidigt. Det verkar dock inte västoligarkin förstå, i sin övertro på ett ekonomiskt system som sedan 40 år tillbaka bygger på sk Fiat-pengar, låtsaspengar utan värde.
Ryssland, riktig ekonomi, riktig fungerande vapenindustri, har ännu inte satt in sina reguljära styrkor i frontlinjen. Det är fortfarande Wagner gruppen som utgör spjutspetsen i den ryska köttkvarnen. Den enda möjligheten för Västoligarkin nu är att gå ”All in”, fullt krig. Det går dock inte heller pga ovan nämnda orsaker.
Det som kommer att ske nu är att västoligarkin kommer att fortsätta förstöra så mycket den kan av allt den kan komma över. Kanske den får sin ”Great Reset”, med medföljande fascistoida kontrollsamhälle. Det är bara att sitta lugnt i båten och se på spektaklet, med den smilande Bilderbergsmurfen lekandes viktig storpolitiker.
Under tiden fortsätter dödandet, och kommer att fortsätta tills Ukraina inte existerar längre, och kanske inte vi heller…
Då återstår alltså bara världskrig. Lyckas ryssen kommer resterande totalitära länder också med sina krav.
Det du säger om Rysslands ekonomi är dock ett rent faktafel. Rubeln är inte knuten till guldet (om det är vad du menar). Putin har knutit guldet till rubeln, alltså tvärtom. Det betyder att han med tvång måste låta bankerna köpa rubel dyrt för utländsk valuta och guld. Utan detta tvång hade rubeln sjunkit kraftigt. Nu blir det som en extraskatt på alla exporterande företag.
Jag har inte sakt att rubeln är knuten till guld. Den är knuten till något ännu bättre, råvaror i överflöd.
Kina Indien et. al. ställer inte upp på dom helt misslyckade sanktionerna. Sanktioner som den alldeles för självgoda sociopatiska västoligarkin trodde skulle sänka rysk ekonomi.
Att Ryssland kräver betalning i rubel är helt naturligt. Varför skulle dom inte göra det, när västoligarkin enligt internationell lag i princip har stulit 100-tals miljarder dollar.
Förtroendet föt USD som internationell betalningasvaluta kommer helt förstöras. Ingen kommer att vilja ha dollar reserver när dom ser hur väst behandlar den som vågat stå emot agendan.
Ryssland är vår broder öster och det går alldeles utmärkt att ha goda relationer med Putin och Ryssland. Västoligarkin vill dock inte det. Den vill ha ett destabiliserat och uppbrutet Ryssland för att kunna stjäla dess otroliga naturresurser.
Det är inte Ryssland som kommer att starta WW3 om det blir av. Det är den psykopatiska västoligarkin som kommer att göra det.
Johan, var får du allt ifrån?
Varför svarade du inte på någon av de väsentliga frågorna jag ställde?
(Råvarorna är inte värda så mycket längre nu när de måste sälja billigt till Kina.)
(Den ryska ekonomin är hårt ansträngd och det blir värre. Ryssland börjar sakna det mesta så industrin får svårigheter och folket upplever bristerna i butikshyllorna. De tvingas tillverka bilar med 80-talsstandard.)
(Inget problem att Ryssland tar betalt i rubel. Problemet är att de utnyttjar det egna folket för att rubeln ska se mer värd ut än vad den är. Alltså genom att sänka kursen för guld och utländsk valuta så rubeln ser mer värd ut. Det hjälper dock ingen eftersom ryssarna tvingas svartväxla till riktig kurs om de vill åka utomlands.)
(USD – jasså, tror du det? I så fall är det bra att spara fysiskt guld. Alla andra valutor kommer att raseras samtidigt!)
(Väst har gjort allt för att utveckla handel och andra band med Ryssland, tex Nord Stream och Putin ville t.o.m. gå med i NATO. Men när Putin startade kriget sa vi stopp!)
(Det behöver inte vara Ryssland som startar WW3, det är kanske Kina, Nord Korea och Iran om de ser att Putin vinner detta. Därför måste han stoppas oavsett vad det kostar!)
Hur kommer det sig att Putin måste ”tigga” vapen av Nordkorea och Iran… 😂
Jaa båda sidor behöver vapen dock har Ryssland en mer potent vapenindustri vi i väst har genus och demokratikurser och toppar med CRT verkligheten kommer dock de som ser den komma kan ibf få en fördel
Johan – Vilka kinesiska bolag (i Kina) är det som tillverkar våra löjligt avancerade vapensystem och ammunitionen till dem? 😊
Det hade kanske varit bättre om kineserna hade tillverkat amerikansk militär utrustning. Det amerikanska militär industriella komplexet, under världsoligarkins kontroll kan inte ens ta fram en pansar bandvagn, PBV, Utan att krångla till det. Följande artikel om den famösa stridsfordonet Bradley ger en tydlig bild av läget.
”Even with the U.S. Army’s incredible logistics and support capability, it takes a dedicated months-long training period to prepare a BFV-equipped unit for combat. Furthermore, the U.S. just barely managed to maintain a BFV operational readiness rate above 90 percent in the 1990s, a rate that plummeted during operations in Iraq from 2003 to 2011. If the U.S. Army cannot maintain an adequate operational readiness rate for BFVs deployed in combat, despite the enormous logistics capabilities of the U.S. military, one cannot realistically expect a foreign partner lacking said capabilities to do so, or to quickly integrate and deploy BFVs once received.”
https://www.19fortyfive.com/2023/01/bradley-fighting-vehicle-platoon-leader-ukraine-cant-use-them-immediately-to-fight-russia/
Ja, i Ryssland har de både fina tanks och gevär som funkar och är utan rostskador…😂. De lyckades få igång några tusen av sina tiotusentals tanks men de sprängdes rätt snabbt i Ukraina… och så har de en miljon toppen-uniformer, någonstans… ingen vet dock var… 😂 eller så snodde inköparen pengarna och struntade i uniformerna, soldaterna får köpa egna… 🤣🤣🤣
Menar du att Putin är det goda alternativet till våran faschistoida världsordning? Är han vår Messias…? Ska vi sträva efter samma frihet och levnadsstandard som de har i Ryssland och Belarus?
Kan Indien mfl ha goda relationer med Ryssland, då vi också. Västoligarkin valde att våldta Ryssland ekonomiskt efter murens fall. Det var därför 60% av ryssarn hamnade i fattigdom. Putin ändrade kursen till det bättre. Det är därför dom vill att vi ska hata honom och Ryssland idag.
Vi I Sverige och Europa bör vara mer oroliga över våra egna fri och rättigheter dom sakta håller på att erodera bort.
VA? Vakna! Du är helt väck. Fram till kriget gjorde Tyskland och andra länder allt för att ha bra affärsmässiga relationer med Ryssland men Putin svek. Attackerade Ukraina och försökte vända gasen mot Europa. Ryssland är rökta för lång tid pga Putin!
Putte har redan satt in alla sina stamsoldater, värnpliktiga och till sist utbildningsregementen. Så när du påstår att han nu ska sätta in sin ”riktiga” armé blir följdfrågan automatiskt: Som ska tränas av vem?
Johan Andersson
👍
Håller helt och hållet med dig.
Man kan väl säga att västvärldens elit beter sig som bolshevikerna och vurmar för kommunism/socialis och kultur Marxism.
Våran frihet är hotad.
Det du skriver låter mer som något Bagdad Bob skulle ha sagt. Byter vi ut Putte mot Ellenski får vi en bild som stämmer mer överens med verkligheten.
Den som har följt konflikten vet att det är främst dom lokala miliserna i Lugansk och Donetsk tillsammans med privata Wagner och Tjetjenska trupper som utgör spjutspetsen.
Större delen av dom ryska reguljära trupperna ger eldunderstöd eller väntar på den Ukrainska militärens kollaps för att sedan invadera på bred front och skrapa upp resterna av det som ännu en en gång var ett av världsoligarkins lama försök att förstöra Ryssland.
Johan. Om Putin hade haft fler gubbar att sätta in så hade han gjort det redan efter ett par veckor när allt gick riktigt snett. Men han har inga fler utbildade soldater, därför försökte han få hjälp av Syrien och Nordkorea. Han har sin nazistarme, men även den håller på att ta slut så den värvar straffångar och försöker i Serbien.
Soldaterna som finns på pappret är outbildade och oförberedda så det tar lång tid innan han kan använda dem. Dessutom börjar vapnen ta slut så han tvingas tigga av Iran och Nordkorea. Uniformer saknas också, precis som all annan utrustning. Han har även rekvirerat utrustning från Belarus och försöker få in dem i kriget eftersom hans egen förmåga börjar ta slut.
Rysslands ekonomi har tagit stryk och vanliga friska ryssar vill inte kriga. Mobiliserar han så blir det uppror på hemmaplan men utan utrustning funkar det ändå inte.
Du får nog sluta läsa på ryska sidor. Putin har förbjudit sanningen så de skriver bara sånt där blaj som de har lurat i dej (och tre-fyra till här på bloggen.)
Stackars Johan som tror på sådant svammel.
Puttefnasken den smilande mördarsmurfen som tror att han osystraffat kan mala ner sina grannländer till grus. Han har gjort om Ryssland till en fascistoid förtryckardiktatur, en skurkstat fientlig mot sina grannar och som inte har något berättigande.
Putler för vidare den femhundraåriga ryska fientliga traditionen av förtryck mot sina grannländer.
Hoppas någon snart avslutar hans vädelösa liv, då det verkar vara det enda som kan förhindra att hans sista olagliga överfall på Ukraina eskalerar.
Önskar jag kunde säga emot Dig men tyvärr precis så här illa verkar det ligga till…. det som är trist är att med största sannolikhet kommer USA att komma ur detta bättre än oss inom Europa speciellt EU Ukraina 100k döda? det mesta av deras ganska starka försvar i skroten…. 20k saker förstörda(Ukraina rapporter) 100.000 soldiers eliminated….. min gissning är att Ukraina också haft förluster….. för de hade ju ett starkt försvar innan 2022 och sedan önskar de en massa material….. måste ju vara att en del fordon gått i skrot, med personal förmodligen, Ukraina lite lägre militärbudget än Sverige dvs 50-60 miljarder nu har väst skickat 10ggr detta i vapen på ett år….. man har fått ett rejält tillskott av pang……
Mycket snack, har de kommit fram?
Sätt fart kriget pågår nu.
Ukrainarna försvarar även oss.
För snart 1 år sedan var landet så hotat av Ryssarna att sossarna tvärvände i sin inställning till NATO och skyndade på en ansökan. Vi hade en försvarsminister som ett par månader tidigare hade hävdat att han aldrig skulle medverka till en ansökan. Tom SD tvärvände trots att de i flera decennier förkunnat både ett Swexit och inget NATO medlemsskap.
Vi vet ju hur det har gått. Och detta borde vi ha fått folkomrösta om, men som vanligt körde man över folket.
Nu skickar man en massa skattepengar i olika former till Ukraina och är det det svenska folket vill att skattepengarna ska gå till? När 27 av landets akutsjukhus är i kris. Äldrevården fungerar dåligt mm mm
Det finns ett uttryck, ”det är bättre med en pistol i handen, än ett helt polisdistrikt i telefonen”
Behöver vi inte våra vapen själva, om vi nu är så hotade? Eller är vi återigen lurade?
Vad ska du med sjukvård till om ondskan tillåts hota med kärnvapen. Släpp fram ryssen så öppnar du dörren för nya hot från Ryssland, Kina, Iran, Nordkorea mfl. Då startar WW3.
Att ÖB sitter i tv och säger att vi kanske kommer bli anfallna av ryssen är en sak. Men var är svaret från öb och våra politiker. Hur många fler ubåtar, kustkorvetter, stridsfordon och värnpliktiga har vi köpt/kallat in?
Inte ens en soldat med en rollingblock remington.
(Geväret före mauser m:96)
Pelle,. Jag förväntade mig redan i våras att man skulle kalla in en massa folk, men icke. Och vad har hänt i försvaret. Piloterna slutar och provar andra jobb eller börjat studera. Likadant hos armen. Kan man ju undra hur många stridsberedda förband man kan få ihop.
Och egentligen vem vill försvara det här landets som det ser ut idag .
Tänkte se tuffeuffe i frontlinjen och Jimmie o Ebba efter skrikande..Var rädd om dig .
I Ryssland är sanningen förbjuden enligt lag. Tass, RT etc får bara publicera det som Putin godkänt. Annars väntar 15 års fängelse. Alla vet att det är lögner, men de tvingas publicera.
Enstaka individer som gillar Putins idéer om återupprättat Sovjetimperium i värsta anti-nationalistiska anda sprider vidare dumheterna här på bloggen…😂
WASHINGTON, January 19. /TASS/.
The Russian army will destroy any weapons that Western countries send to Ukrainian troops, Russian Ambassador to Washington Anatoly Antonov said on Wednesday.
When asked to comment on the statements of the US State Department spokesman Ned Price about the possibility for the Kiev security forces to attack Crimea with American weapons, he replied: “It should be clear for everyone – we will destroy any weapons supplied to the Zelensky’s regime by either the United States or NATO. That is true now as it was true during the Great Patriotic War. The emergence of tanks, bearing Nazi insignia, on the former Soviet soil unequivocally makes us aim at toppling the neo-Nazi regime in Ukraine and creating normal conditions so that the neighboring peoples in the region could live peacefully like in the old days,” Antonov said as quoted by the press service of the embassy.
He stressed that “pumping up Ukraine with materiel from the US or other NATO countries will only lead to an increase in civilian casualties and create additional difficulties in the former Soviet republic.”
“Ponder over the theses of [President of Russia] Vladimir Putin. . It is just impossible to defeat the Russian Federation. Victory will be ours,” Antonov concluded.
MOSCOW, January 19. /TASS/.
Ukraine’s military used 14 brigades in the Artyomovsk (Bakhmut) and Soledar areas. In battles with Russian forces the brigades have lost 60%-70% of their personnel, military expert Colonel Vitaly Kiselev, of the Lugansk People’s Republic (LPR) has said.
”The enemy sent about 14 brigades, manned by territorial defense personnel, to Artyomovsk and Soledar in an attempt to retain control of the localities. One brigade has a strength of approximately four thousand. These brigades have lost about 60-70% [of their manpower],” he said on Russia’s TV Channel One.
Som vanligt skriver TASS om Puttes förluster som om de vore Ukrainas. Sant är att Puttes terroristgäng i Soledar förlorat runt 70% av sitt manskap varav hälften är döda. Men nu vet vi att Putte skickat in 14 brigader till området. Det innebär att det fanns runt 56 000 terrorister i området.
Politikerna visar helt öppet att vi är ett lydrike under USA .
Sveriges korrupta politiker har ändrat inställning till Nato med 180*.
Nu lyder vi helt under USA/NATO/Storbritannien/EU.
Julian Assange har helt rätt i sin analys och den gäller i högsta grad Ukraina med.
https://youtube.com/shorts/_IGU_7alJ80?feature=share
Tänk, så enkelt det är. När Putin slutar kriga så blir det fred.
Synd att Putin inte ens vill förhandla; han kräver fullständig kapitulation för att sätta sig vid förhandlingsbordet.
Nu tvingas världen stoppa Putin med våld, annars kommer nya anspråk, nya hot, nya krig, från Putin och andra despoter. Det leder till ett tredje världskrig.
Ja det är klart att man ska slå mer bränsle på elden, det förstår var och en som inte begriper något!
Jag har sagt det förut och jag säger det igen, jag lider med det ukrainska folket och alla soldater på båda sidor som blir dödade helt i önödan.
Det som behövs är samtal och fred inte tjurskallighet från unga uppkomlingar utan erfarenhet av att leda ett land.
BSS!
Vi förstår ju, nästan alla, du din visdom, är vida överlägsen vår.
Problemet för dig är att du inte fattar, att i samma sekund som de ryska orcerna lämnar Ukraina, blir det fred.
Alternativet är att skjuta skallen av så många ryssar, som möjligt, trots dina sympatier med mörkrets makter.
Slava Ukraina!
Utmärkt. Archer är ett väldigt effektivt system.
Men stridsfordon 90 kommer bli ännu effektivare på slagfältet.
Nu får de ukrainska soldaterna en trupptransport som kan rensa hus och slå ut allt upptill stridsvagnar med sin primära beväpning.
Med den 4 cm akan som sitter i Strf90 kan de ukrainska soldaterna slå ut en terroristpluton i öppen och oskyddad terräng med en salva om fyra skott.
Det kommer att vara en dålig dag för Puttes terrorister när de träffar på stridsfordon 90 på slagfältet. Om de ens kommer att se den då den fungerar dygnet runt i och med full mörkerfunktion.
Skicka tuffeuffe och hela regeringen så det blir slut på kriget.
Fredsmäklare som dom är.
Det är utmärkt att Sverige bistår med kvalificerad materiel. Vi får se hur de fascistiska krigsförbrytarna reagerar på Archer, CV 90 och ett antal leoparder. Ryssen ska kastas ut ur hela Ukraina 🇺🇦. Och gärna med svenska vapen. Slava Ukraina
Ukraina behöver allt stöd de kan få. Ryssen ska hållas borta från alla européiska länder. Känns bra att veta att svenska vapen blåser skallen av orcerna.
Slava Ukraina!
Ryssen har ställt till oreda hos sina grannar i flera hundra år. Om Putin stoppas sparar vi många liv på båda sidor.
Om Putins anti-nationalistiska diktatur istället når framgång väntar en katastrof när övriga terrornationer kommer att använda samma taktik. Det betyder ännu fler kärnvapenhot och territoriella anspråk, då får vi WW3.
Archer behövs i den svenska armén om den nu skall expandera.
Att skicka dem till Ukraina för skrotning på slagfältet där är bara slöseri med våra skattepengar, och förlänger bara kriget med ännu flera döda, på båda sidor, som följd.
Håkan, har Putin ringt dig?
Pettersson
Varför är du en sådan inbiten krigshetsare?
Det var bland det dummaste du kläckt ur dig! Det är du och ett par till på bloggen som är krigshetsare. Ni hyllar Putin när han mördar civila, kvinnor och barn. Ukraina tvingas försvara sig mot dåren. Att stå på Ukrainas sida är ren medmänsklighet. Du har sålt sin själ till djävulen och de onda makterna.
Om Archer är ett bra systrm så kommer de att göra bra ifrån sig vilket är reklam för systemet. Detta kan leda till större beställningar och med tiden ett lägre styckpris.
Hubertus
Kriget i Ukraina hade undvikits om Minsk avtalet 2 följts.
Det var underskrivet av lögnarna Hollande och Merkel som vi vet med facit i handen.
Dessutom så var det Donetsk som bad Ryssland om hjälp 24/2 2022 mot den USA stödda Kiev regimen.
Att behöva fler kostar ändå pengar…..mycket pengar speciellt som vi inte rustar för krig…
Donetsk är en del av Ukraina och de kan självklart inte be främmande makt om hjälp!!!
Putin har kört sina false flag operationer för att försöka motivera sitt intrång där. Det är bara sådana som du som kan låta sig luras av spektaklet!
Håkan
Betalar du eller Putin in dina skattepengar?
Betalar Putin arbetsgivaravgift för dig?
Bara nyfiken.
Det finns en aspekt till på att hjälpa Ukraina; Archer m. fl. av våra vapensystem får testas i skarpt läge, vilket säkerligen ger upphov till förbättringar. Men vi behöver inte skriva ryssen under näsan med vad vi skickar! Den vanliga svenska hybrisen. Håll käften och verkställ!
Ryssarna har intensifierat sitt spioneri och påverkansarbete, vilket märks inte minst här på bloggen.
Archerfinns redan i Ukraina… (demo exemplar)
Vad har du sett/hört att Archer redan finns i Ukraina? Jag tvivlar.
Sverige har idag 48 Archer. 24 används, återstående har vi inte folk och förband till. En Archer är utlånad till USA för test och 24 är beställda. Det är inte fler än att de gå att hålla reda på.
Bättre att Ukrainare kommer hit och utbildar sig. En av Archers fördelar är att besättningen kan vara kvar i hytten och är bättre skyddade.