UKRAINA. Ukraina kommer att få fler tunga vapen inom kort, lovar Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg. Till tyska tidningen Handelsblatt säger han att det är viktigt att inte underskatta Ryssland.

– Vi är i en avgörande fas av kriget. Därför är det viktigt att vi förser Ukraina med de vapen de behöver för att vinna, säger Stoltenberg.
Han tillägger att militärt stöd till Ukraina är den snabbaste vägen mot fred. Nyligen har Frankrike, Tyskland och USA lovat skicka stridsfordon av typerna AMX 10-RC, Marder och Bradley.
Som svar på tyske förbundskanslern Olaf Scholz tvekan att skicka tyngre vapen på grund av Rysslands kärnvapenhot svarar Stoltenberg att den risken är mycket liten.
Kiev har länge efterlyst tyngre vapen – inklusive stridsvagnar, men västvärlden har förhållit sig motvillig med hänvisning till att eventuellt provocera Ryssland.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
For yesterday, January 14, Ukrainian defenders eliminated 630 Russian invaders. Thus, the total Russian losses after a full-scale invasion amounted to more than 115,000 people.
This was reported by the press service of the General Staff of the Armed Forces of Ukraine.
The total enemy combat losses as of January 15 were approximately:
personnel – about 115,290 (+ 630) people eliminated,
tanks – 3,106 (+ 2) units,
armored fighting vehicles – 6,183 (+ 10) units,
artillery systems – 2,094 (+ 4) units,
MLRS – 437 (+ 0) units,
air defense systems – 219 (+ 0) units,
aircraft – 286 (+ 0) units,
helicopters – 276 (+ 0) units,
operational-tactical level UAVs – 1,872 (+ 5),
cruise missiles – 749 (+ 26),
ships/boats – 17 (+ 0) units,
vehicles and tank trucks – 4,846 (+ 0) units,
special equipment – 187 (+ 1).
As Ukrainian News Agency earlier reported, 14 enemy attacks in the Luhansk and Donetsk Regions were repelled on January 14, although fierce battles continue in the east.
Då vinner snart Schwaaben och WEF, familjen Biden, Bushs, clintons, wallenbergs, rottschilds och alla de andra som ni på Pettersons avgudar…
Lite Märkligt?.. De är samma folk som sysslade med sprutorna..!!.
Är inte det lite märkligt ? Tycker ni inte det ?
Du ,Hubertus, och dina polare Är väl Uppdaterade med sprutorna?
För alla andras skull såklart! … Vad är det ni brukar säga ? ”Safe and effective!?
Hajo
”Wallenberg” vad har han med saken att göra, ogillar du företagare. Ska alla vara småföretagare, odla sin egen mat?
Du vet inte vad du pratar om.
Vi behöver duktiga företagare och duktiga löntagare. Vi behöver inte planekonomi, vi behöver vara fria.
Hajo, vad jag vet sysslar Putin och Xi Jinping också med sprutor, fast av egen tillverkning. Tjänar Wallenberg på det också?
Om man är mot en galen diktator som stjäl landets tillgångar och låter sitt eget folk leva i misär, och som terroriserar och bombar civila i sina grannländer så tror du att man är för vissa finansfamiljer och vaccin. Snacka om att du missförstått allt. Vem har lurat i dig sånt knas? Jag är nationalist. Alltså raka motsatsen till Putin och hans anhängare.
”Pang för pengarna”, är ett uttryck som ännu kanske inte alla förstår. Det betyder om man kan förstöra/eliminera dyra, t o m extremt dyra militära dödliga vapen med både billiga och små motmedel innan det dödliga förstör, dödar inte bara soldater och krigsmateriel utan också dödar, skadar civila och förstör bostäder, infrastruktur, fabriker. m m. Ryssland har fortsatt sin upprustning efter Sovjets fall. När Putin invaderade Ukraina 24 februari 2022 var hans strategi att använda tanks och bepansrade fordon. Historien visar att ett pansarskott som kostar 10 000 dollar eliminerade en bepansrad stridsvagn (tanks) som kostade kanske en miljon dollar. Det är pang för pengarna.
En UMV, en obemannad båt med sprängmedel sänkte den ryska kryssaren i Svarta Havet, det är ett annat exempel på pang för pengarna.
Dagsfärskt från internet är att rysk tillverkning av krigsmaterial sker 24/7. En stridsvagnsfabrik leverar det senast av Ryssland kan och förmår. Den ser både dyr och farlig ut (se länk)
https://militaryleak.com/2023/01/14/uralvagonzavod-delivers-new-batch-of-t-90m-proryv-main-battle-tanks-to-russian-army/
Lika dagsfärsk är att USA är redo att ge Ukraina en äldre typ av stridsvagn som enligt min bedömning varken är lika säker eller farlig mot den ryska nya.
https://eurasiantimes.com/how-to-kill-a-bradley-jittery-russians-devise-ways-to-destroy/
Vad vet jag. vad jag hoppas och tror är att ukrainsk militär är smartare än både Wagner och rysk militär. Har de sedan ett Ess i rockärmen med många små obemannade drönare i luften och på marken kan det bli mycket pang för pengarna när den ryska stridsvagnen (30-50 miljoner dollar) sprängs i smulor av drönaren som kostar 20 – 50 tusen dollar.
Min poäng med obemannade krigsmaskiner är; Vem vill sitta i en stridsvagn eller ett militärt fordon när en träff innebär att sista resan till himmeln bär?. Har inte SAAB, Bofors, Hägglund m.fl. redan flera drönarprojekt på gång är det hög tid nu.
MOSCOW, January 14. /TASS/.
Russian forces wiped out three D-20 howitzers in the Kharkov and the Donetsk People’s Republic in the past day during the counter-battery warfare, Defense Ministry Spokesman Lieutenant-General Igor Konashenkov reported on Saturday.
”In the counter-battery warfare, three D-20 howitzers were destroyed near Scherbakovka in the Kharkov Region, as well as near Orlovka and Dyleevka in the Donetsk People’s Republic,” the spokesman said.
Konashenkov added that two 2C3 Akatsiya self-propelled howitzers were eliminated near Vasilyevka in the Donetsk People’s Republic. A D-30 howitzer and a 2S1 Gvozdika self-propelled howitzer were also wiped out near Novodmitrovka in the Donetsk People’s Republic and Gulyai Polye in the Zaporozhye region.
Vår planet behöver rensas på skurkstater.
Det som Ukraina behöver är fred, inte mer död och ödeläggese.
Och fred kan det bli genom en seriös förhandling.
Putin saknar såväl sunt förnuft som förhandlingsvana och diplomati.
Han behöver goda rådgivare, men allra helst så behöver Ukraina en annan ledare i grannlandet som kan leva i fred med sina grannar. En ledare som begriper att krig är fel väg att gå, det måste bli fred och då är det kanske bättre att ”förlora” en landremsa som man ändå aldrig brytt sig om, än att låta ödelägga ett helt land och millioner döda människor, bara för sin egen prestige och idiotiska fåfänga!
Det som Ukraina behöver är fred, inte mer vapen, död och ödeläggese.
Och fred kan det bara bli genom en seriös ömsesidig förhandling.
Zelensky saknar såväl sunt förnuft som förhandlingsvana och diplomati.
Han behöver goda rådgivare, men allra helst så behöver Ukraina en annan ledare som kan skapa fred i landet. En ledare som begriper att krig är fel väg att gå, det måste bli fred och då är det kanske bättre att ”förlora” en landremsa som man ändå aldrig brytt sig om, än att låta ödelägga ett helt land och millioner döda människor, bara för sin egen prestige och idiotiska fåfänga!
Det Ukraina behöver är mycket mer robusta vapen för att döda ryska terrorister. Att släppa en ’landremsa’ är bara ett av dina sjuka argument. Hela Ukraina tillhör Ukraina.
BSS, det var inte Zelenskyj som började kriget 2014, det var Putin och det är Putin eller hans efterträdare son ska avsluta terrorkriget…
Helt OT, sorry. Men skallturken ska pladdra i agenda ikväll. Intressant att få höra Annies efterträdare.
Tror Pettersson att Putin ger upp Krim innan han han prövar atombomben.
Tror Pettersson att Krim är värt ett världskrig.
Tycker Putte att Krim är värt att utradera hela Putteland vilket blir resultatet om han börjar avfyra kärnvapen?
WW3?
Jag spådde nämligen det när plandemin fick oväntat motstånd och stöd från truckers i Kanada.
Jag undrande vad trollkarlen skulle göra med den andra handen som man inte såg.
Idag vet jag.
Att Kiev regimen överhuvudtaget skulle kunna vinna över Ryssland är en lika stor lögn som Mrna vaccinet skydd mot Covid.
Jag tänker definitivt inte försvara ett globalistiskt dubbelfel i folkmord.
Såklart inte, du försvarar ju bara Putins terrorism!
Oj
Tycker du?
Det är sådana som du som får Putin att även attackera mig och mina nära och kära.
Väx upp.
Det här är inte ett tv spel som du kan leka gud i.
Umm.. OJ får inte Putte att attackera någon. Endast Putte avgör vem Putte ska attackera.
Ditt argument är lika korkat som när våldtäktshenet säger att offret fick hen att våldta henne för hon klädde sig för sexigt.
Gamling,
”Jag tänker definitivt inte försvara ett globalistiskt dubbelfel i folkmord”
Det är precis det du gör. Du försvarar en globalistisk folkmördare och krigsförbrytare, dessutom utan att skämmas.
Gammel
Du skyller allt ont på oss globalister. Vi vill ha frihandel, yttrandefrihet, fri konkurrens och inte nån planekonomi.
Det här kriget kommer sannolikt avgöras 2023.
Och om inte Ryssland plockar fram bättre vapen och bättre soldater är nog
Ukraina vinnare med största säkerhet.
Ett varningens finger bör höjas för en trängd Putin, som kanske inte kan hålla fingrarna borta från kärnvapenknappen.
Då är allt på en helt ny nivå, oöverskådlig initialt iallafall.
En världskrigssituation kan nog ingen se omfattningen av innan.
Men att bränna av kärnvapen mot Ukraina vore av Putin som att gå och
hänga sig på röda torget inför öppen ridå.
För då ligger nog Kreml i ruiner inom några timmar.
Samt alla flottbaser, kärvapenbaser och andra militära strategiska instalationer.
Nu kommer USA England och Nato länderna att ge Ukraina massor av
högteknologiska vapen att försvara sig med så vi får hoppas ryssarna själv
tar hand om Putin.
Vill Ryssland vinna kriget snabbt så är det bara att mobilisera armén, man gick in med omkring 160000 man, förstärkte till 200000.
Den ryska armén är drygt 3000000 man stark fullmobiliserad så man använde drygt 7% av sin numerär.
Sedan dess har ytterligare omkring 300000 man värvats och vad jag har förstått så har bara en dryg 1/3 del av dem satts in i strid, resten finns i reserv.
Visst kan väst skicka vapen men det enda det gör är att förlänga kriget och öka dödsfallen.
Franska aluminiumvagnar är nog mest bara farliga för stackarna som tvingas in i dem, ungefär som det var med Lee stridsvagnarna som USA skickade till Sovjetunionen under 2:a världskriget, en tank som sovjeterna kallade ”en kista för 7 bröder”
Ryssland har stoppat in många fler gubbar än så. Ingen vet riktigt hur många eftersom en stor del hanteras av Putins privata nazistarmé. Vi vet dock att runt 300.000 är döda och sårade.
Ryssland har problem med att utbilda fler soldater. Därför går det sakta att sätta in dem i strid. De som ändå skickas till fronten dör rätt snabbt.
Ryssland har ingen utrustning eftersom han som skötte förråden snodde pengarna och stack istf att köpa uniformer mm.
I övrigt så kan du titta på fotodokumentationen från kriget så ser du vilka pansarvagnar som tappade tornen…
😁
Hubertus:
Du får gärna ge en seriös källa på siffran 300000.
Att Wagner har ökat sina numerär rejält är helt klart men jag talar om den reguljära armén.
Ryssen har använt sig av en amerikansk taktik här nämligen att låta andra än sina egna styrkor stå för de farliga insatserna.
De intensivaste striderna har hela kriget igenom stått i Donbass där främst republikernas egna styrkor är grupperade samt att såväl Wagner som Kadyrovs tjetjener strider där.
I Irak och Afghanistan använde USA f.d Blackwater samt lokala styrkor som man själv utbildade.
På det sättet tar inte sina egna reguljära förband så stora förluster, ryssen tänker lika här.
Dessutom jobbar man mest med artilleri, ser till att stridsavstånden är långa.
Ja finns en hel del bilder på stridsvagnar med avstängda torn, föredrar att söka via ex Bithute där censur inte råder.
Visst ser man en del T72b3 där men det stora flertalet är vagnar av äldre typ och med sämre skydd.
Många T-64:or förstås (man ser ju knappt några sådana fungerande alls längre) och T-72:or av b2 modell eller än äldre.
Kanske inte så konstigt att man tigger nya västliga vagnar för det verkar tryta med gamla sovjetiska i lagren hos Ukrainas allierade.
Har följt olika källor om döda och skadade och förstörda stridsfordon osv De sägs att flera
typer av stridsfordon (tanks t.ex.) förstörts i tusental…. att då skicka ”några stycken” stridsfordon räcker max en vecka…. och ändå har vi/väst skickat hjälp för över 1.000miljarder btw den svenska militärbudgeten är
70?miljarder väl….. detta krig mal ner trupp såväl som materiel väldigt effektivt… till vilket nytta? Som vanligt Libyen… för att skapa demokrati…. långt ifrån uppnått…. Irak 1 miljon döda ett land i ruiner fortfarande har Ukraina klarat sig bättre än Irak gjorde… orsak där WMD som inte fanns…. Afghanistan, osv listan på krig et. al. som USA deltagit i är minst ett nytt varje år…. och inte sedan 1700-talet har man krigat på egen mark…… BNP 300.000miljarder militär 8.000miljarder statsskuld i nivå med BNP om jag räknar rätt….. att kriga kostar…. ursäka om siffrorna inte stämmer men det rör sig om stora tal……..
Det är Ryssland som förlorat stora mängder tanks, bla tack vare olika typer av ”pansarskott” som Ukraina fått.
Pengarna Ukraina hittills fått, sammanlagt av ALLA länder, är bara en bråkdel av USA:s årliga militärbudget. Så ekonomiskt är det ingen stor uppoffring för väst (men katastrof för Ryssland.)
Alla undrar till vilken nytta detta krig utspelar sig. Det är bara Putin som vet. Det gäller att stoppa honom så snabbt som möjligt. (Ukraina kan dock inte ge upp eftersom det leder till ännu värre problem…)
Stoltenberg har rätt. Terrorister ska bekämpas med dödligt våld. Putin och hans kriminella dårar ska UT ur Ukraina 🇺🇦. Slava Ukraina