ISLAM & TERRORISM. Tysk polis har gripit en 32-årig iransk medborgare i ett antiterrortillslag i Castrop-Rauxel, väster om Dortmund.

Mannen misstänks ha skaffat sig de extremt giftiga substanserna ricin och cyanid och planerade ett dåd med islamistiskt motiv, uppger polis och åklagare i ett pressmeddelande under natten mot söndagen.
Ytterligare en man greps i raiden som genomfördes vid midnatt. Poliser i skyddsutrustning söker nu igenom 32-åringens hem och har beslagtagit bevismaterial som ska analyseras, skriver Die Welt.
Enligt Bild har polisen utrett iraniern i flera dagar efter ett tips från utländsk underrättelsetjänst om risken för ett förestående terrordåd med en kemisk bomb.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168