INRIKES. Läget är mycket allvarligt. Och åren framöver kan bli de ekonomiskt tuffaste för vårt land sedan 90-talskrisen och finanskrisen, varnar statsminister Ulf Kristersson i sitt första jultal från Harpsund.
– Den återhämtning som en hel värld längtade efter när pandemin ebbade ut är avbruten. Tillväxten kommer att bromsa in eller bli negativ, arbetslösheten kommer att stiga, säger Kristersson.
Efter åtta år av politisk förlamning har nu Sverige en beslutsför regering med Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna med stöd av Sverigedemokraterna, fortsätter han.
– Under de kommande åren ska reformer sjösattas. En kompetent regering måste inte bara komma med idéerna, de måste också kunna det politiska hantverket och kunna samarbeta.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
@J.R.I.:
@NIKLAS R:
@SALA:
Om fyra år … om fyra år, då jäklar ska det ha hänt saker och ting i Sverige. Det här är gänget som gick all in i valrörelsen och visade gemensamt ansikte utåt. Nu är det inte så kul längre, nu är det en ny regering som ska leverera. Ok leverera då, sätt i gång och regera för tusan. Men gör det nu, inte nästa millenium. Annars tar miljösossemupparna snart över igen. Risken för extraval ökar allt mer. Regeringen måste återta kommandot. Och Åkesson visa att störst bedtämmer först. Då, ksnske då, kan en återfå förtroendet för Sd. Annars inte.
@J.R.I.:
@NIKLAS R:
@SALA:
Om fyra år … om fyra år, då jäklar ska det ha hänt saker och ting i Sverige. Det här är gänget som gick all in i valrörelsen och visade gemensamt ansikte utåt. Nu är det inte så kul längre, nu är det en ny regering som ska leverera. Ok leverera då, sätt i gång och regera för tusan. Men gör det nu, inte nästa millenium. Annars tar miljösossemupparna snart över igen. Risken för extraval ökar allt mer. Regeringen måste återta kommandot. Och Åkesson visa att störst bedtämmer först. Då, ksnske då, kan en återfå förtroendet för Sd. Annars inte.
Vi får HOPPAS att Kristerssons tal inte är bara tal, nu måste det även bli verkstad. Utrensning av alla vänstervridna stoppklossar som sitter på många myndigheter och gör allt som står i deras makt att stoppa allt som NYA regeringen försöker ändra.
Ps. Kristersson måste städa bort alla råd som han fått av F.Reinfeldt. ( Sveriges största förstörare )
Hans 100 dagar långa smekmånad är snart över. Dags att börja leverera lite effektivitet. Snacka går jättebra, det kunde Maggan också, vad vi vill ha är mindre snack jävligt mycket mer verkstad.
De har mig fortfarande inte gått in och ändra i kärnkraftslagen för att göra det möjligt att bygga ut kärnkraftverk samt återstarta avställda verk.
Tänk om man bara kunde leda alla vänstervridnas tårar genom vattenkraftsturbiner,
då hade Europa inte haft någon energikris.
Mvh.
Här visar (M) ännu en gång vad de menar med ”förändring”!
FY FAEN FÖR (M). Och (SD) säger nada
https://www.svd.se/a/69ozne/klubbat-kommunalrad-far-50000-mer-i-lon
En yngre moderat, Isac Rubin, 20, hade en annan åsikt i frågan, gick emot sitt eget parti och var också den enda ledamoten i styret som röstade nej till höjda politikerarvoden”– Vad fan håller vi på med?” undrade den nyblivne fullmäktigeledamoten från talarstolen.
Trelleborgs Allehanda: ”Omöjligt att försvara…”:
https://www.trelleborgsallehanda.se/ledare/omojligt-att-forsvara-hojningen-9b18595c/
ALLVARLIGT LÄGE???
Varför gör man då inte mer?
Massmigrationen av socio kulturellt efterblivna måste upphöra
Polisen måste ta krafttag. Ny polischef som klarar uppgiften måste tillsättas
Ny chef för migrationsverket som inleder återvandringen
Ny justitiekansler som INTE betalar ut skadestånd till kriminella
Ny kärnkraft behövs och då utan långbänk
NU MÅSTE DET TILL FÖRÄNDRING!!! PÅ RIKTIGT!!!
BARA PRAT FRÅN KRISTERSSON.
Verkligheten ser ut att fortsätta som vanligt
https://www.svd.se/a/RG696W/barn-misstanks-for-valdtaktsforsok
”ALLVARLIGT LÄGE???”
Ja
”Varför gör man då inte mer?”
Regeringen hade bara makten i två månader nu.
”Massmigrationen av socio kulturellt efterblivna måste upphöra”
S/MP förstörde landet å 2 valperioder tror du på fullaste allvart att ny regering städar upp och bygger upp landet på 2 månader?
”Polisen måste ta krafttag. Ny polischef som klarar uppgiften måste tillsättas”
Igår startade en utredning om anonyma vittne och visitations zoner. Är de inte bttre att göra grejerna sakta och noga än slarva igenom dom?
”Ny chef för migrationsverket som inleder återvandringen”
Sök tjänst som Ny chef där då då du får chansen att visa framfötterna.
”Ny justitiekansler som INTE betalar ut skadestånd till kriminella”
Skadestånd är enligt Lagen. Lagen måste ändras.
”Ny kärnkraft behövs och då utan långbänk”
Jaha, bara knäppa med fingrarna så har Sverge fullt med kärnkraft igen som det fanns å 1980 talet?
”NU MÅSTE DET TILL FÖRÄNDRING!!! PÅ RIKTIGT!!!”
Lugna ner dig, förändringar måste få ta sin tid. Det är 3 år och 9 månader kvar på valperioden. Eller vill du har nyval kanske och så vinner dom som är bäst i opinionen nu, S.
Om man räknar bort det största problemet ”Invandringen” där är både V och Alliansen 100% ansvariga, de Röd Gröna är däremot ensam ansvariga för Sveriges tillstånd i dag till 100% !
Läget är absolut allvarligt, desto större anledning att värna riktiga svenskar i vårt Sverige. Parasiter kan med fördel behandlas med motgift i form av frysta bidrag och enkelbiljett på obekvämaste färdsätt hem. Hoppas nu, när det går tungt i Sverige, att Annies gymnasieafghaner jobbar och bidrar! 🎅🏻
Nu hadde det suttit fint med sex extra kärnreaktorer så att industrin skulle kunna lockas med billig el.
Väntar med spänning på hur man får ström till fossilfritt stål??
Först kommer de fasta avgifterna att höjas med det dubbla sen elen, efter det och detta bara för hushållen, sen stängs dessa ner efter järnproduktionens behov !
Folksam, man spyr när man hör Vattenfalls infantila radioreklam för ”fossilfritt stål”
Och elbilar?
Stefan Holmqvist skriver:
21 DECEMBER, 2022 KL. 16:13
Eller felbilar