INVANDRING. Läkare Utan Gränser är en organisation som påstår att de räddar liv och lindrar nöd där de behövs mest. Globalt har Läkare Utan Gränser 6 miljoner givare som tillsammans bidrar med över 95 procent av intäkterna som gör att de kan köra chartertrafik från Nordafrika till Europa med unga, friska, illegala invandrarmän som borde hjälpa sina föräldrar att bygga upp sina hemländer.
Nyligen transporteras 314 illegala migrantmän från Mellanöstern av Läkare Utan Gränser från den libyska kusten, de angjorde den pittoreska staden Taranto i Apulien, Italien. Det blir ytterligare ett område i EU som förstörs innan resan norrut startar för migranterna.
Filmen från Läkare Utan Gränser
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
”Kvacksalvare utan gränser”. – borde det heta.
En hjälporganisation som tar död på folks empati har nått vägs ände.
Av vilken anledning blir en hjälporganisation flyktingsmugglare? Sverige behöver stoppa all bidragsberoende flyktinginvandring på obestämd tid. Sverige behöver ta en lång paus och börja åtgärda mångfalden av allvarliga invandringsproblem. Det är enbart problemen, som behöver åtgärdas men det är inte så lite det. Ansvariga politiker och organisationer tycks ignorera sina svenska invånares och familjers välförtjänta säkerhet och trygghet efter generationer av livslångt uppoffrande.
Rösta rätt i september.
Läkare utan gränser en av de mer korrupta organisationerna med finansiering och godhetsstämpel från FN. Vidriga människor rakt igenom och en av de globalistorganisationer som vi snabbt måste stänga, om vi menar allvar med att få stopp på alla pullfaktorer betr massinvandring. Samtal med Jesper Johansson :
https://rumble.com/vof3zv-jan-norberg-om-den-svenska-politiska-dubbelmoralen.html
Det var länge sedan jag insåg att ”Läkare utan gränser” egentligen är terroristernas läkarkår för i alla konflikter som involverar olika terroristorganisationer – både muslimska och socialistiska – så finns ”Läkare utan gränser” där för att ta hand om de skadade och sårade terroristerna samt ge dem skydd mot de som bekämpar dem.
Jag brukade göra en månatlig donation till Läkare utan gränser men sådant här beteende fick mig att stänga av dem häromåret. Jag ville stödja läkare som arbetar ute i bushen, inte människosmugglig.
Bäste Michael Pettersson!
Om du vill hjälpa människor så finns många Svenskar som är drabbade av myndigheters brott.
Vill du hjälpa kan du bli medborgarvittne och följa med någon drabbad till socialmyndigheten så att ett ärende etableras och följa med en drabbad till polisen och hjälpa till med anmälan av Tjänstefel och andra brott.
Förr fick inte myndigheter efterforska ett medborgarvittnes identitet.
Med vänlig hälsning / Tomas.
Allah dessa ”goda och skenheliga” som gör allt för att påskynda Sveriges och väst världens undergång.
Det räcker med att se hur det ser ut i de länder de ”flytt” från. Lycksökarna kommer aldrig att utveckla något Europa land till det bättre. Korruption, kriminalitet, kvinnoförtryck, …… osv följer i deras spår.
INTE EN KRONA TILL KOMMER JAG ATT GE LÄKARE UTAN GRÄNSER!!!!
en smugglare går runt på stranden. Han har en lampa. Han samlar ihop männen och sätter de i pateras,småbåtar. Sedan signalerar han till båten som ligger på redden. De sticker iväg med pateras. En motorbåt samlar ihop dem och gör redo för nästa transport.
Libyen förbjöd båtarna på redden, de fick ligga och vänta på internationellt.vatten. röda korset är nästa i kedjan. De har mottagning slänger, ett tält med personal. Männen springer och jublar som på bilden och skriker asyl..de har lärt in vad de ska säga. Skrattar ibland när jag ser svenska medier beskriva allt elände de haft i hemlandet. Går någon verkligen på det?
Avlastningen,en båt från alger låg på redden. En med en snabb båt körde skytteltrafik och satte iland dem på playan. De sprang upp mellan de solbadande.
En tog guardia civil då han tankade i småbåtshamnen..
I våras hade de auktion där man kunde köpa allt från pateras till oligarkernas lyxyachter.
En vän ringde direkt när hon såg dem springa upp på stranden. De jagade och tog de flesta. Det är en ovärdig behandling. Intervju av en afrikan på en båt, de vill inte ha oss…hitlockad av smugglare ihop med allehanda organisationer.
Jag fick en gång besök av Läkare Utan Gränser som ville förklara vad de var. Jag sa att jag mycket väl visste vilka de var, vad de stod för, tackade för besöket och stängde dörren.
En enkel regel, när det gäller gåvor till ”hjälporganisationer”:
Skänk inte ett enda öre, innan du kollat vad höjdarna har i arvode och förmåner. Är du fortfarande bekväm, med deras inkomster ( i miljonklassen), så okay.
”Läkare utan gränser”, ”Rädda Barnen”, ”Röda Korset”, mfl. är kraftigt politiserade och drivs förutom av pengar, av personliga agender. Av varje skänkt krona, kommer bara några öre fram till behövande.
Läkare Utan Gränsers
Generalsekreterare i Sverige, Oliver Schulz har en lön på 66 010 kr (januari 2021) inklusive tillägg för tid i organisationen och tid i tjänsten. Han får inga bonusar eller prestationsrelaterade förmåner.
Må så vara. Han kan betraktas som undantaget. Kolla Rädda Barnen tex.
Skänkte pengar under 20 års tid. Så mycket som ekonomin tillät. Blev ca 2500/år dvs 50000 Kr. Råkade snubbla över ”Big boss” inkomster och insåg att jag bara fått ihop en halv månadslön på hela tiden. Behåll era pengar själva!
Hej Dissidenten!
”Godhetsorganisationerna” som jag kontaktat uppfyller dessutom kriterierna i Brottsbalken Kap 23 (Medhjälp.)
F.ö. finns många dissidenter i Sverige.
Med vänlig hälsning / Tomas.
Jag har varit i kontakt med flera ”godhetsorganisationer”. (Fler än tjugo.)
Jag tycker att samtliga är bedragare. De stöder i allmänhet regimers brott mot mänskliga rättigheter.
MVH / T.
Oftast döljer sig girighet bakom dessa ”godhetens” organisationer.
Tack för upplysningen.
Inte en krona till Läkare utan Gränser förrän de förklarat sig .
Korrupt så det räcker .