BROTTSLIGHET. En flicka under 15 år hittades svårt skadad utomhus i Skellefteå på torsdagen.
En pojke, även han under 15 år, är misstänkt för mordförsök men har inte frihetsberövats. Det uppger polisens presstalesperson Lars Persson.
– Det är väldigt känsligt nu när det rör så väldigt unga personer. Och för den misstänkte är det särskilda regler som gäller och det är därför som han inte är frihetsberövad.
Flickans exakta skadeläge är okänt.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Ta in föräldrarna utan straffrabbatt.
Särskilda Regler som gäller?????????? Men allas lika värde då?
Gäller inte lagar och regler för alla som lever i Sverige?
Nej, plocka inte in honom, för all del. Då är det bättre att han får chansen att begå nya brott, så det vankas lite straffrabatt.
Vad har hänt med Sverige??
Hedersbrott? Gossen handlade väl på uppdrag av klanen!