INSÄNDARE. Rune Holmström är född 1963 i Helsingfors. Förutom några år på universitet har han avverkat närmare 40 anställningar, bl.a. som däcksmatros och stamofficer, nattvakt, bartender och bananplockare. Rune har gett ut tre romaner och skrivit både det ena och det andra i press och på nätet på finska. Nu vill Rune delge oss en tankeställare då och då.
En av Runes inspirationskällor är Jan Fridegård: ”Jag har en del saker som jag måste skriva av mig. Det tror ni inte att jag kan, era jävlar, men vänta bara ska ni få se.”

Dagens tankeställare 79
80-talets Paris. I eftermiddagsrusningen på Champs-Elysees promenerade folk på trottoarerna som myror längs sina stigar: alla höll till höger och fotgängartrafiken löpte smidigt. På avstånd såg jag emellertid två ljusa och storvuxna män som gick emot strömmen, på vänster sida från deras sida sett, och åstadkom stockning och irritation. Killarna verkade inte fatta de oskrivna reglerna utan flinade bara överlägset, liksom: ”Ni ska inte tro att vi väjer för några utlandspajaser.” När jag kom inom hörhåll, märkte jag att herrarna pratade finska sinsemellan.
Ett tag hade jag ärende i en galleria i östra Helsingfors. Gångar hit och passager dit, massvis av folk, men allt gick friktionsfritt. Tills två väldigt viktiga somalier kom släntrande emot på fel sida och orsakade stopp och störningar. Gråhåriga herremän iklädda vita pyjamas – kanske de var någon sorts imamer? Situationen retade mig storligen, så jag spände blicken i ena karln, ökade på takten och marscherade rakt emot honom. I sista stund hoppade människan åt sidan – och såg djupt kränkt ut.
Det står naturligtvis inte i vägtrafiklagen att fotgängare ska hålla till höger i trängsel och människomyller (och omvänt i länder med vänstertrafik), men så mycket kan väl var och en räkna ut och även lära sina ungar. Det vill säga såvida man inte är född i bastun eller i en lerhydda.
Rune Holmström
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Blattarna går rätt ofta flera i bredd för att tvinga svenskarna åt sidan. Ett bra knep är att stanna, böja sig ner och låtsas knyta skorna. Än så länge har dom inte haft något annat val än att gå runt mig.
Jag gillar skarpt denna herrens krönikor. Alltid skarpt och rakt på sak.