BROTTSLIGHET. Skatteverket kräver nya, kontroversiella redskap för att bekämpa gängkriminalitet, penningtvätt, illegal arbetskraft och bidragsfusk. Ge myndigheterna rätt att dela och samköra uppgifter med AI-teknik och inför biometriskid-kontroll, säger generaldirektör Katrin Westling, rapporterar DN bakom betalvägg.

-Pettersson undrar varför Sveriges bristande kontroll av identiteter i kombination med överdriven sekretess mellan myndigheter bidrar till att göda organiserad brottslighet? Varför görs inget Morgan?
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Hade varit bättre att inte släppa in dom kriminella i Sverige. Fast advokaterna jublar. Verkar vara två grupper som blir rika på kriminalitet.
På tiden att det görs med moderna metoder för en bättre kontroll av vem som är vem.