INVANDRING. Regeringen har tillsatt en utredning för att stärka skyddet mot så kallade oskuldskontroller, enligt ett pressmeddelande.

– Varje flicka och kvinna ska ha rätt att bestämma över sin kropp, sitt liv och sin sexualitet. Att denna typ av kontrollerande handlingar av deras sexualitet förekommer är oacceptabelt, säger justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S).
Utredaren ska föreslå vilka åtgärder och lagändringar som krävs för att motverka att flickor och kvinnors sexualitet kontrolleras. Utredningen är en del i regeringens arbete mot hedersrelaterat våld och ska redovisas 1 december 2022.
-Pettersson undrar om detta kan ha något med invandringen från främmande kulturer att göra eller…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
De måste etablera en ny myndighet och låta punktsvetsaren bli GD, anställa 500 inspektörer som talar arabiska för att nå framgång.
Det låter helt efterblivet…
Klart det inte har med immigration att göra. Oskuldskontroller beror på den globala uppvärmningen som det mesta annat som är dåligt.
Jag trodde de satsade för fullt på fler oskuldskontroller. Vad är det jag missuppfattat? Allt tyder ju på detta.
För övrigt har de enda oskuldskontroller jag gjort varit högst oplanerade och ett olycksfall i arbetet.
Vad är det som händer i vårt gamla land ? När fick vi plötsligt behov av sådana lagar ? Förr kunde såssarna gå till val på jämlikhet, rättvisa och höjda pensioner. Men nu handlar det mer om hedersförtryck, shariapoliser, stenkastning, balkongflygningar och oskulds-fluktande. Det måste ha hänt nåt. För så här var det inte förr.
Men stackars de krakar som ska övervaka Mogges nya påbud. För de ska alltså Kontrollera att inga Kontroller utförs. Spännande…