INVANDRING. Idag skriver moderaterna Maria Malmer Stenergard och Tobias Billström en debattartikel i Aftonbladet där de menar att året som gått varit ett bortkastat år för integrationen och att svenska folket vill se kraftigt minskad invandring.
I dag avslutar den parlamentariska kommittén sitt arbete och man kan slå fast att det varit ett bortkastat år för integrationen. Det har främst drabbat dem som lider i utanförskap, skriver @MariaStenergard
och @TobiasBillstrom #svpol https://t.co/9POGTgXZ6n— Aftonbladet Debatt (@ABDebatt) August 7, 2020
Sedan skriver de båda moderatern: “Vi kommer därför fortsätta driva en stram invandringspolitik och är redo att strama åt reglerna så fort vi får chansen”.
-Pettersson undrar över fortsätta driva en stram invandringspolitik. När drev moderaterna en stram invandringspolitik? Var det åren 2006-2016 då statsminister Reinfeldt gjorde upp med miljöpartiet om migrationspolitiken eller 1991 när statsminister Carl Bildt (M) öppnade de gränser som statsminister Ingvar Carlsson (S) hade stängt 1989.
***
[…] Vilket år var inte bortkastat för integrationen? […]
M blev ett skitparti efter Bohman.
Estonia bildt o mubben R har förstört M.
Och den nya är ett skämt.
Sorgligt men sant.
Ponnssan
AFS
Truten Pettson. Findus ser dig. Låt invandringen förbli hög. Jag vill kraftigt öka kvoten till minst 500.000 per år. Vi klarar det inte annars.
Invasiva arter skall alltid bekämpas. Och inte bara vissa år, utan Alla år och Alla dagar på året.
Moderaternas trovärdighet är svag så länge man inte tar avstånd från mutkolven och bedraren Fredrik Reinfeldt och erkänner att hela han var ett enda haveri.
Var det inte Fredrik Reinfeldt som lanserade retroaktivt barnbidrag. Bra för somalier med massor av barn som kan cascha in några hundratusen extra.
Reblogga detta på Varjager's Weblog och kommenterade:
M ska våga säga nej till Ryggradslöse innan de pratar om invandringen.
Från år 1975 fick varje utländsk grupp göra som de ville (utom grova brott). Så spränger man sönder ett samhälle inifrån.