Erdogan hotar Europa med ”miljoner migranter”

UTRIKES. Turkiets president Recep Tayyip Erdogan varnade på måndagen för att ”miljoner migranter och flyktingar” snart kommer att ta sig mot gränsen till Europa, rapporterar AFP/Omni.

Två muntra herrar, Vladimir Putin t.v. och Recep Tayyip Erdogan. Bild från Rysslands president kansli. CC-licens.

Presidenten sa i ett tv-sänt tal att Europa måste bidra mer i konflikten med Syrien. Han sa också att han hoppas nå en fredsöverenskommelse med Rysslands president Vladimir Putin, när de träffas på torsdag.

-Pettersson säger att Nato-landet Turkiet hotar andra Nato-länder, det kan aldrig sluta väl. Turkiet borde lämna Syrien och sluta stödja muslimska terrorister och de borde uteslutas ur Nato och alla ekonomiska kontakter med EU ska upphöra och gärna skicka tillbaks de miljoner turkar som finns i Europa.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

15 thoughts on “Erdogan hotar Europa med ”miljoner migranter”

  1. Ja vilken gubbtjyv! Kåt på pengar, kan han inte bussa dom till afrika ? Där är det varm och skönt. Men EU och gubbtjyv 2 herr Löven öppnar snart upp och jag är säker på att alla får komma. Herre gud vad hemskt.

  2. Han har väl ingen dörr till EU? Han bussar folk från hela Turkiet till gränsen i tron att de ska kunna ta sig in. Skapar nya problem i Turkiet.
    Efter alla utrensningar tidigare i armen så är det han kallar arme ingenting längre, det kommer han nog snart inse. En riktig pappskalle till

  3. Miljoner migranter ?
    Spännande utveckling och tänk vad Sveriges befolkning ska öka framöver till en vissas stora förtjusning, är det inte Annie Lööf som vill ha minst 30-40 miljoner invånare i Sverige ?
    Hennes våta dröm kan snart vara uppfylld.

  4. få ett gratis land.
    som betalar för födan och boendet.
    släpp flyktingarna lös.

  5. Erdogan måste sättas på plats med omedelbar verkan.Vem tar honom i örat först ? EU ? eller Putin ? Den här skrävlande gapande jihadistvurmande matthandlaren med ett alldeles för stort ego behöver tillrättavisas på hårdast tänkbara sätt.Han måste neutraliseras till att bli en liten mus i Universum som aldrig mer vågar öppna näbben.

  6. För varje illegal babbe, som tar sig in i EU, ska två turkar utvisas. Frontex ska instrueras att skjuta skarpt mot alla invällare, som försöker tränga in. Vi har nog med de skiten som redan är här.

  7. Den jäkla islamisten vill bara mjölka EU på stålar…och i samma veva så blir han av med ett antal rövare och banditer.

    Hoppas Putin sätter skitstöveln på plats inom kort.

  8. Instämmer med Pettersson, för Odågan kommer att fortsätta
    att ställa orimliga krav, det är väl inte Europa som invaderat
    Syrien, och låta välfärdsjagarna som han försöker att pådyvla
    Europa vänder hem och försöker bygga upp Syrien.
    Hoppas att Putin sätter honom på plats.

    Och Sverige kan sluta att skicka bidrag , och Svensken sluta
    att resa dit, istället för bidrag kan vi skicka tillbaks
    10000 turkar plus özz Nyjen!

  9. Erdogan Bey, är som resten av vad han tror på, snarstucken och hämndgirig så det låter rimligt. Nu blir flera makthavare i Europa uppspelta tänk vad många välutbildade de ska få välkomna. Punktsvetsaren får lära sig några ord så de känner sig hemma till nästa val.

Kommentera