BROTTSLIGHET. Om Sverige ses som ett land där skjutningar och sprängdåd är vardag riskerar det att skrämma bort den spetskompetens som det svenska näringslivet behöver – och därmed sänka landets konkurrenskraft. Den oron delas av flera av näringslivets tungviktare enligt Göteborgs-Posten.

AB Volvos koncernchef Martin Lundstedt menar att det är viktigt med en ”samlad bild av att Sverige är ett tryggt och bra samhälle”.
Alfa Laval har sitt huvudkontor i Lund/Malmö-regionen. Vd Tom Erixon säger till att han upplever att man i regionen har levt med problematiken en längre tid och att inget riktigt har fungerat för att vända utvecklingen. – Där vi befinner oss nu är ingen överraskning, säger Erixon.
-Pettersson hör att regeringen hälsar till näringslivet att de inte behöver vara oroliga, spetskompetens finns i drivor från Somalia, Syrien, Irak och Afghanistan…
***
Alla centrum i Sverige liknar Mogadishu. Våra egna barn tvingas va försökskaniner i antirasist Hitlerjugend våldtäktsskolor. Snälla företagare som deklarerat fel tvingas sitta 2 år med tokiga folkmördare från Afrika i fängelse, men elitsossar oroas av Sverigebilden.
Säger Näringslivet något om vad den verkliga anledningen till denna oro är och bottnar i, eller vågar de kanske inte det med risk för att bli åtalade för rasism och hets mot folkgrupp ?
Uppmaning till alla företagsledare som oroar sig: Ta bladet från munnen och säg rakt ut var problemen ligger. Gå inte på tå för maktens dårar. Visa lite ryggrad!
Ja bilder kan ju arrangeras, men tyvärr är det verklighet
att ett av världens mest säkra länder idag ses som ett
land som man lägger ut varningar för? Allt på grund
av helidiotisk styrning av helt verklighetsfrånvarande politiker?
Högavlönade chefer brukar rösta på moderaterna och det partiet har ju till stor del bidragit till dagens situation. Sen har dom mage att gnälla nu……på det dom själva röstat fram. HUR TÄNKER MAN DÅ ???
Exakt Petterson. Dom är experter på kameler.
Tyvärr finns det inget behov av kamelskötande analfabeter här i landet….
Själv tycker jag dom som kan ska flytta…
Tråkigt men ser ingen framtid här…
Gubben o jag är gamla ..
Så vi aveklar vår bolag käns bäst så..
Våra anställda får ta hand om sig själva
Trött på att vara mamma till alla
Finansminister Magdalena Andersson (S) oroar sig inte över Sveriges framtid som ett attraktivt land för näringslivet …
https://cdn2.cdnme.se/1082837/9-3/skarmavbild_2016-06-27_kl_121336_5770fc83e087c32c43d88845.png
Med Brexit och chockhöjd svensk mångmiljard-avgift till det genomkorrumperade EU så fixar det sig, tycks hon tro.
https://pbs.twimg.com/media/D7EyNJFWwAAzFDd.jpg
Bildkälla: Memestridsbrigaden på Henrik Jonsson twitter
Vi är många som är trötta på dom muslimska bidragsturisterna. Vansinnigt om vi måste vänta enda till 2022 innan vi slänger ut dom.
@Olof p
Nyans+S+MP+V+C+L+kvalificerat valfusk, som sist=>???
100% av rösterna???
Valdagen 2022 finns det 15 000 000 i landet samt att tex Iraks försvarsminister med familj m fl röstar Nyans från Irak.
Omöjligt???
Inte här.
Jaha, och vad har då NÄRINGSLIVET röstat på genom åren? Dom har själva varit med och kastat skit på SD och kallat dom för Nazister, Rasister och allt vad dom kan hitta på. Nä, ni i näringslivet har själva röstat för den uppkomna situationen, så sluta med ert patetiska gnällande och njut av er framröstade paradis.