Antalet bombdåd ökar kraftigt i Sverige

BROTTSLIGHET. Polisen och övriga myndigheter är tagna på sängen över utvecklingen av bombdåden i landet. BRÅ visar att det skett 236 sprängningar till och med den 30 november i år. 2018 skedde det 162 fall under hela året.

Steget Efter

Stefan Hector är operativ chef vid NOA. Han menar att utvecklingen har blivit grövre inom kriminella kretsar. – Tidigare såg vi att handgranater användes. Nu ser vi hur man istället använder hemmagjorda laddningar som vapen i konflikter. Antingen för att skadas eller att skrämmas men med en ny hänsynslöshet där man spränger där allmänheten vistas och är likgiltig inför att de kan komma till skada, säger Stefan Hector till SVT Nyheter.

Polisen och övriga myndigheter är tagna på sängen av utvecklingen och vet inte varifrån alla sprängmedel kommer ifrån.

Samtidigt som sprängningarna ökar så ligger antalet skjutningar och avlidna på ungefär samma höga nivå som föregående år.

Fram till och med den 15 december i år som är den senast tillgängliga statistiken har det skett 316 skjutningar och 38 människor har dödats. 2018 skedde 306 skjutningar och 45 dödades.

Polisens uppklarningsprocent för dödsskjutningar och explosioner är väldigt låg.

-Pettersson menar att en hel drös människor borde få sparken, importerar de hundratusentals människor som de inte vet vilka det är från det dysfunktionella Mellanöstern så borde de begripa att det blir bråk.

Statsminister Stefan Löfven (S) såg det inte komma. Hur är detta möjligt? Hur kan den som skriver regleringsbreven, beställer prognoserna och har mängder med forskare och sakkunniga till sitt förfogande hävda att utvecklingen vad gäller våldsbrottslighet och dödsskjutningar är något som fullständigt tagit honom på sängen?

Jerzy Sarnecki, en av våra kriminologer sa för knappt två år sedan att läget var väldigt allvarligt, detta efter att i 40 år påstått att den grova brottsligheten minskar och han har än idag inte erkänt att det beror på invandringen från Mellanöstern, utan skyller på socioekonomiska faktorer.

Vems jobb är det att INTE bli tagen på sängen? Vem har tusentals sakkunniga att fråga och planera?

-Pettersson föreslår att vi byter ut den ansvarige, Stefan Löfven, och alla experter som gett honom råd…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

9 thoughts on “Antalet bombdåd ökar kraftigt i Sverige

  1. Om de ändå måste bomba, varför inte Rosenbad, en riktig jävla bomb?
    Nej, ty främlingarna sågar inte av den gren de sitter på!

  2. De har tid och jaga samt sätta dit Pettersson för ett fotografi, men inte bekämpa och fängsla de som verkligen skulle behöva sitta i fängelse.

  3. Förr eller senare spränger dom sig själva i luften….då blir det att fira med en iskall pilsner och en god köttbit.

  4. Jaha
    Absolut ingen kan ju räkna ut varför ??
    Och då undrar man varför vi har POLIS och SÄPO.
    Brottsförebyggande rådet???
    Ansvarig minister.!!!!!
    Har ingen öron eller ögon för vad som händer MOT den SVENSKA BEFOKLKNINGEN.
    Visa att ni har MODET att vara MEDVETNA och ha KURAGE ni är ju trotts allt styrande POLITIKER.
    Ni har ANSVAR FÖR DET SVENSKA FOLKET.
    ELLER DRA ÅT H…….
    önskar alla andra ett gott nytt år .

Kommentera