IDROTT. Fotbollslag i Göteborg hotar och misshandlar domare – så till den grad att vissa inte längre vill döma dem. En av domarna berättar hur han efter en match fick en ordentlig hjärnskakning och riktar nu hård kritik mot Göteborgs fotbollsförbund – som han anser inte stöttade honom, skriver GT som är Expressens västsvenska upplaga.
– De gillar att ducka, men de måste ta domarnas situation på allvar, säger domaren som fortfarande går hos psykolog efter incidenten.
Själva anser fotbollslagens ansvariga att det är domarnas attityd det är fel på.
-Pettersson ser att ett av lagen som anser att det är domarnas attityd det är fel på är United Africa FC…

Bild från UAFC hemsida
…ett annat lag som anser att allt är domarnas fel är Kortedala IF.

Kortedala IF, bild från hemsidan
-Pettersson spelade en hel del fotboll i unga dagar i olika lag, men kan inte minnas att domarna vägra döma några matcher eller lag. Var man ful i sin trut åkte man ut och fick komma igen nästa match. Men vi kanske hade bättre domare…
***
28 12 2019 at 18:09
Det ser mörkt ut för domarkåren. Nästan som i Kamerun?
GillaGilla
28 12 2019 at 17:40
Har man inte sharialagar även för fotboll? Använd dem som så blir det lugnt och det blir helt klart i förväg vilket lag som vinner. Tipstjänst kan avveckla.
GillaGilla
28 12 2019 at 15:28
=> bara ett av stegen till islams övertagande av Vårt Fosterland!
Helt i linje med kontraktet, som socialdemokraterna skrev
med muslimerna 1999 och som är alltjämt gällande!
Du blir kanske drabbad i nästa omgång?
GillaGilla
28 12 2019 at 15:22
varför inte utbilda aggroföräldrar i publiken till domare istället. Mohahaha
GillaGilla
28 12 2019 at 14:03
Som sagt, idrott förbrödrar !!!!!!!
GillaGilla
28 12 2019 at 13:25
Dumdryga spelare med Z(l)atan som förebild. Vad annat att vänta sig ?
GillaGilla
28 12 2019 at 13:17
Äsch lite mångfald/mångkultur på plan har väl ingen dött av…:-)
GillaGilla
28 12 2019 at 12:18
Folket från MENA och framförallt subsahariska Afrika har genomsnittligt betydligt lägre IQ, och framförallt mycket låg impulskontroll och förmåga till ”delayed gratification”. Det sistnämnda gör att man vill ha belöningen här och nu.
Vänstern kan vråla ”RASIST” och förneka detta men det är fakta.
GillaGilla
28 12 2019 at 12:07
Surprise, surprise!
GillaGilla
28 12 2019 at 12:04
Illa! Hoppas att hockeyn klarar sig ett tag till iaf MEN samma sak kommer att inträffa där, det är bara en tidsfråga, det föds färre och färre svenska barn!…..
GillaGilla
28 12 2019 at 12:17
Hockey är till för riktiga män där det krävs både disciplin och IQ, så hockeyn behöver vi inte oroa oss för…
GillaGilla
28 12 2019 at 12:30
Snart kommer regimmedierna och PK- eliten att ‘engagera’ sig i varför Ishockeyn inte har ”tillräcklig mångfald”, bara en tidsfråga….. de ska, och kommer att förstöra allt som är SVENSKT! Om de får hållas, vill säga!
GillaGilla