Årets dödsskjutningar

BROTTSLIGHET. Årets dödsskjutningar, 37 enligt min statistik, bland invandrargängen ser ut att bli färre än 2018 då 45 personer sköts i gängmiljö. Antalet skottlossningar har dock inte minskat utan ökat rejält, att antalet döda sjunker kan bero på bättre och snabbare vård eller att kompetensreserven siktar sämre. Knivdåden har dessutom blivit betydligt fler. 

Dödsskjutningarna har tiodubblats på en generation:

1990–94: 4
1995–99: 7
2000–04: 8
2005–09: 9
2010–14: 14
År 2015: 28
År 2016: 28
År 2017: 43

År 2018: 45…

-Petterssons statistik visar på 37 hittills i år, vi får se om Morgan Johansson går ut och säger att gängen är på väg att knäckas snart.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

 

9 thoughts on “Årets dödsskjutningar

  1. Skottskadade borde inte få någon vård, förrän full kostnad för denna har blivit betald i förskott.

  2. Ja dom Socioekonomiska problemen ställer till det?
    Men konstigt ändå hur många har inte varit fattiga som kyrkråttor,
    utan att begå grova brott?? Kommer ihåg skoltiden när banken
    kom och skulle tömma Sparbössan, och där låg några fåtal
    kopparpengar och skramlade på botten, medan i bondungarnas
    där vecklades upp både femtio o hundralappar och tior, så
    visst ville man sjunka genom jorden, när man såg det, men inte
    hade vi en tanke på att elda upp kåkar o bilar för dem som
    levde ett rikare liv! Och värdegrunden var inte uppfunnen,
    då betydde värde hur mycket pengar ens föräldrar hade!

    Jag förstår att politiker använder denna slitna fras för att
    dölja sina egna grova misslyckande med invandringen!

  3. Dagen före deras stora pangdag. (fredag) har hittills 1 skjutits till döds,och minst två förts till våra överbelastade sjukhus,med skottskador !
    Även om de inte 2019 blir ny rekordnotering bland skyttarna har ju sprängkolonnerna,ökat till rekordnivå…Nog tar det sig,som dvärgen ofta framhåller.

Kommentera