Mordförsök i Arboga – pojke vårdas på sjukhus

BROTTSLIGHET. En 15-årig pojke har anhållits misstänkt för ett mordförsök i Arboga i går kväll, rapporterar flera medier. Offret ska vara en annan pojke, 16, som nu vårdas med knivskador i ryggen. Hans tillstånd beskrivs som allvarligt men stabilt.

Polisen fick larm om mordförsöket vid 21.30-tiden. Det ska ha skett utomhus och polisen uppger att offret och den misstänkte känner varandra sedan tidigare.

Polisen

-Pettersson hör att Jerzy Sarnecki har räknat av de socioekonomiska effekterna och kommit fram till att knivskärningarna inte sker i verkligheten. Det är skillnad mot när jag var ung, då stack vi kniven i varandra mest hela tiden.

Politikfakta

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

6 thoughts on “Mordförsök i Arboga – pojke vårdas på sjukhus

  1. Ja visst. För att ändra de omständigheterna Jerzy Sarnecki varnar för, tar man bort de omständigheterna d.v.s. tar bort alla skadliga bidrag dessa friska arbetsföra människor erbjudits av slumrande myndigheter.

  2. Kan Jerzys omständigheter peka mot att de tillåts bete sig som de gör , och att de har födan köpt utan att anstränga sig som skrives av Mr R . Straffarbete med hård diciplin rekommenderas samt utvisning av hela klanen . Mvh Sjöström

  3. Håller med Jerzy Sarnecki dessa avskum har det för bra i Sverige de behöver ju inte arbeta för sin försörjning som andra utan lever på bidrag och har brott som fritidssysselsättning !!!!

  4. I ryggen! 15 åring ute med kniv 21.30! Min radar pejlar åt ett visst håll!

    Vilket vågar man inte skriva längre!

    • När det gäller grova brott är gärningsmannen alltid Svensk, kanske inte så konstigt när alla blir Svenskar så fort dom beträder Svensk mark

Kommentera