Irakiern Kurda Bahaalddin Saeed får lägre straff av Svea hovrätt

BROTTSLIGHET. Svea hovrätt sänker påföljden för 38-årige Kurda Bahaalddin Saeed som tidigare i år dömdes av Örebro tingsrätt till ett år och tre månaders fängelse för krigsförbrytelser i Irak med tre månader så herr Saeed ska sitta i fängelse 1 år minus sedvanlig rabatt så c:a 8 månader får han sitta. 

 

Kurda Bahden Saeed

-Pettersson hade gärna sett att Kurda blivit frikänd, att strida mot IS borde inte vara ett brott, men han har inte fått permanent uppehållstillstånd så en returbiljett borde vi kunna bjuda på. Givetvis av humanitär skäl.

Stockholm – Bagdad med mellanlandning för att hålla ned priset. 

TIDIGARE 2019-02-20. Irakier döms till fängelse för att ha stridit mot IS

BROTTSLIGHET. Herr Kurda Bahden Saeed (även kallad Kurda Bahaalddin H Saeed H Saeed) född 1980 och medborgare i Irak döms av Örebro tingsrätt B 1662-18 till fängelse. Kurda nekar till brott.

– Det handlar om att upprätthålla någon form av värdighet även inom krig. Det är viktigt att förhålla sig till de regler man har kommit överens om, säger Peter Larsson, åklagare vid riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet.

Kurda, som är boende i Örebro län, stred på den irakiska sidan mot IS i Irak och krigsbrotten skedde under perioden februari-mars 2015. I december 2015 ansökte han om asyl i Sverige, men har inte fått något svar på sin asylansökan än, enligt domen.

Kura erkänner själv att bilderna är riktiga och att han stred på den irakiska sidan mot IS under perioden, men nekar till brott.

Tingsrätten dömer Kurda till 1 år och 3 månaders fängelse, för krigsförbrytelse. Han döms för att vid fyra tillfällen ha utsatt skyddade personer för förödmjukande eller nedsättande behandling som varit ämnad att kränka den personliga integriteten, enligt tingsrätten.

Facebook-kontot, där bilderna publicerades, är mannens men han säger i förhör att han inte vet hur de kom dit. Han hävdar att då han är analfabet kan han inte hantera en dator och han vet inte hur man lägger ut bilder på Facebook.

-Pettersson tycker att Herr Kurda Bahden Saeed ska frikännas för krigsbrott, men en man som har Facebookkonto som han inte kan använda går inte att lita på.

Dessutom döms Kurda, vilket både Aftonbladet och SVT glömmer att nämna, för brukande av falsk urkund, (falsk körkort) och grov olovlig körning, så avslag på asylansökan och mitt förslag…

Ytterst märkligt är att det går att döma en man som stridit MOT IS, medan de som stridit för IS, ska ha hjälp och bidrag.

 

TIDIGARE 2019-01-30. Stred mot IS, åtalas för krigsbrott

I går började rättegången mot den irakiske medborgaren som reste till Irak för att strida mot IS och som misstänks ha poserat med döda och stympade människor. Den 41-årige mannen ska sedan ha spridit bilderna på Facebook, rapporterar SVT Örebro.

 

– Det handlar om att upprätthålla någon form av värdighet även inom krig. Det är viktigt att förhålla sig till de regler man har kommit överens om, säger Peter Larsson, åklagare vid riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet.

Mannen står åtalad för krigsförbrytelse och rättegången äger rum i Örebro tingsrätt.

Örebro Tingsrätt B 1662-18

-Pettersson säger att det är en viss skillnad att strida med IS eller mot dem som den är mannen gjort. Mitt förslag är att herr Saeed frikänns för krigsbrott men utvisas, han är irakisk medborgare och behöver tolk på sorani vilket tyder på att han är kurd, han behövs hemma…

Herr Saeed sökte asyl 8 december 2015, han har inte uppvisat något pass eller liknande och förkommer under minst ett namn till på olika ställen. Saeed har under våren 2015 till minst oktober stridit på den irakiska regeringens sida alternativt kurdernas, han bord ha möjlighet att återvända hem.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

7 thoughts on “Irakiern Kurda Bahaalddin Saeed får lägre straff av Svea hovrätt

  1. En fängelseplats i detta landet kostar pengar, säkert mycket mer än i något arabland. Så varför ska denne man dömas och förvaras här, medans, som Pettersson skriver IS krigare får förturer till bostad och bidrag.
    Uppochned vända landet, Dårarnas paradis.

    • Inte fängelseplatser, mycket dyra och fina hotellplatser är vad det är och inget annat !
      Det vet man efter 35 år som fångvaktare på Kumlafängelset.

  2. Helt oväsentligt hur gammal han är eller om han är i Sverige illegalt. Det är inte alls det som det handlar om.

    Frågan är om det är försvarbart att med alla till buds stående medel uppsöka och ta livet av IS-medlemmar som bränner människor levande eller skär halsen av människor som inte tror på Allah.

    Tycker nog att ett undantag borde göras i lagen men om det genomförs måste politikerna vara beredda på en kraftig minskning vad det gäller röstboskapens väljarsympatier.

  3. Hovrätten borde döpas om till dalträtten, då denna instans ofta har en tendens att sänka straffen och skadestånden för förbrytare.

  4. Dagens trygga och heligt mångkulturella Sverige är och förblir de kriminella parasiternas paradis nummer 1 !!!!!
    Med en renodlad landsförädisk skurkregim kan det inte vara något annat.

Kommentera