Mordförsök i Stockholm – två till sjukhus

BROTTSLIGHET. Två män över 18 år har hittats skadade i en fastighet i Svedmyra i södra Stockholm. – Båda har förts till sjukhus. Jag kan inte säga något om skadeläget, säger polisens vakthavande befäl Pontus Sandulf. 

Ett vittne uppger för Expressen att trapphuset i den aktuella fastigheten är fullt av blod. De två skadade hittades vid 21.30-tiden på söndagskvällen. Polisen har inlett en förundersökning om mordförsök och letar med bland annat helikopter efter gärningspersoner. Ingen är gripen eller misstänkt.

 

Biståndet kostar 51 miljarder 2019, EU drygt 40 miljarder, Asylinvandringen???

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

Kommentera