2 thoughts on “Kommun-upproret

  1. Finansminister Magdalena Andersson såg ljust på den svenska ekonomin i augusti 2016 … och sa:

    Delcitat

    ”De (= ”flyktingarna” min. anm.) som kom hösten 2015 är ju bara en liten kostnadspuckel, men eftersom regeringen har lagt om politiken har kostnaderna i jämförelse med i våras (år 2016 min. anm.) minskat med 100 miljarder kr.

    Men det ska tilläggas att det inte var ekonomiska orsaker som gjorde att vi la om politiken, utan det var rent praktiskt väldigt svårt att skaffa tak över huvudet för så många människor” (Publicerat 26 augusti 2016)

    Slut delcitat

    Läs mer på:

    https://www.svt.se/nyheter/inrikes/magdalena-andersson-ser-ljust-pa-den-svenska-ekonomin

    Och inte en enda värdefull liten puckel (se bild nedan) full med mångmiljarder kr lyckades de anländande MENA-iterna få med sig hit som ekonomiskt tillskott till finansminister Magdalena Anderssons (S) redan tomma lador för att förstärka hela Sveriges nu allt magrare kommunala budgetar med.

    https://i2.wp.com/migrated.ifokus.se/uploads/99f/99f2416437b7128cddc03bb96ff73567/kol.jpg

Kommentera