70-årig kvinna rånad av två män i Malmö

BROTTSLIGHET. En kvinna i 70-årsåldern blev utsatt för ett rån i Pildammsparken i Malmö under natten mot fredagen. Två unga män stoppade kvinnan och gick igenom hennes fickor.

”Gärningsmännen ska ha fått med sig en portmonnä innehållande 100 kronor samt nycklar”, skriver polisen på sin hemsida.

Kvinnan kunde efter rånet ta sig hem och kontaktade polisen.

-Pettersson noterar att kvinnan såg att männen var unga och såg hon det såg hon mer men det får vi inte veta…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

8 thoughts on “70-årig kvinna rånad av två män i Malmö

  1. tycker att det skulle kännas ynkligt att som polis tvingas att
    hålla inne med uppgifter om rånarna , men det är givetvis styrt uppifrån!

  2. Bor själv i Malmötrakten. Går man ensam och i synnerhet kvinna ensam i Pildammsparken en natt så gränsar det till dumdristighet. Eller det finns människor som har samma belöningsystem i hjärnan som stuntmän, cirkusartister eller bergsklättrare som suktar efter att klättra på Mount Everest.

  3. Två modiga män som rånar en 70-årig kvinna !
    När ska ”infödda etniska svenskar” lära att inte begå sådana och andra vidriga brott ?
    Dags att etniska svenskar lär sig av alla perfekta hederliga icke kriminella importer som aldrig näms i brottssammanhang.

Kommentera