Denna gång några sanningens ord om hon, flygplans Elin, Löven regeringens inkompetens och oduglighet, i i stort sett alla sammanhang!
AB och Expressen pratar skit
Men Sara Skytendal får dock en välförtjänt klapp på huvudet.
Denna gång några sanningens ord om hon, flygplans Elin, Löven regeringens inkompetens och oduglighet, i i stort sett alla sammanhang!
AB och Expressen pratar skit
Men Sara Skytendal får dock en välförtjänt klapp på huvudet.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
Från Swedbank eller Sparbanker: Konto 82578933415168
Från andra banker: Konto 8257933415168
Du kan även SWISHA till 076 085 84 80
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Paypal, använd doneraknappen nedan.
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton, var artig, hota aldrig och framförallt använt sunt förnuft.
Tänk på att kommentarer som innehåller tre heller fler länkar placeras i vänteläge. Detta för att spamkommentarer ofta innehåller många länkar.
Du får vara anonym, men det är inte tillåtet att använda någon annan persons riktiga namn.
Visa respekt, identifiera dig, även om du är anonym, och håll dig till samma alias/signatur.
Försök tillföra något till diskussionen och håll dig till ämnet.
Yttrandefrihetsgrundlagen gäller mot staten, i en tidning bestämmer ansvarige utgivare och på bloggen bestämmer jag. Det är inte tillåtet att skriva vad som helst.
Svenskarna har förvärvat sig rätten till sitt land. Vad Sverige idag är, det har döda och levande svenskar gjort det till, och ingen annan.
Sverige är idag vårt genom svensk strävan. De levande svenskarnas uppgift är att bevara det och förkovra det genom att fortsätta denna strävan - på frihetens grund... Läs forsättningen på länken "Svensk strävan" i länklistan till vänster.
”Det är synd att 99 % odugliga journalisterna skall fördärva förtroendet för en hel yrkeskår” Okänd
- När det regnar och är grönt och kamelerna ger mjölk behöver nomaderna inte anstränga sig. De diskuterar och snackar och på nätterna spelar man spel. Men när torkan kommer jobbar nomaderna hårdare än någon svensk bonde och ser till att kamelerna och korna och getterna överlever i öknen.
- När samma människor kommer till Sverige så regnar det hela tiden – socialbidrag, barnbidrag, bostadsbidrag och alla andra bidrag. Så det blir som i nomadlivet när det regnar och är grönt, folk sitter och tar det lugnt. Och här i Sverige kan man ta det lugnt hela året, sitta på kafé och snacka. När man har det så bra, varför ska man då jobba?
- Abdulahi Mohammed, somalisk tolk i Göteborg
Om du kommer från Mellanöstern ser du med förundran på skandinavisk samhällssyn. Du kommer från ett ställe som kännetecknas av blodiga strider mellan en lång rad grupper. Så din utgångspunkt är självbevarelsedriften. Den utgångspunkten tar du med till Skandinavien. Landet som du kommer till ser ut att ligga öppet med en massa fördelar som väntar på att bli utnyttjade. Så uppstår bidragsutnyttjandet, föraktet för det nya landet och synsättet ”det ju bara är svenskarna man lurar”.
Ovanstående rader har skrivits av Thomas Gür, invandrare från Turkiet och journalist.
- Pettersson tycker att ”lika barn leka bäst” och ”man ska ta seden dit man kommer” är två gamla ordspråk som rymmer mycket visdom.
02 08 2018 at 03:00
Detta var ett av hans bästa klipp
GillaGilla
02 08 2018 at 01:47
Jävligt bra sagt Bert!!!
GillaGilla
01 08 2018 at 21:41
Bert Karlsson är alltid värd att lyssna på. Hans praktiska tänkande har gett honom relativt bra framgång och håller nog i de flesta sammanhangen.
GillaGilla
01 08 2018 at 16:09
Jag kan inte med karljävlen .
GillaGilla
01 08 2018 at 13:41
Vad sägs om LUF:s presskontakt och kommunikationsansavarig.
Dessutom ”stressat” hänvisar till semester före valet.
’Samtal med Samhället’ med Christoffer har ringt LUF:s presskontakt Emilie Tilstam .
Han ville få reda på varför LUF hyllade aktivisten Elin Ersson som agerade i strid med lagen för att förhindra en utvisning.
På frågan varför man kan bryta mot lagar som moderpartiet Liberalerna har varit med att stifta, hänvisade hon till moderpartiet.
Emilie Tilstam nämnde dessutom att hon egentligen hade semester.
Samt tillade ”att alla väl har rätt till semester”.
LUF:s presskontakt har före valet semester och de har inte en tjänstgörande dito i tjänst.
”Varför vill LUF förhindra att lagar följs?”
GillaGilla