Regeringen och Alliansen har idag presenterat den nya pensionsuppgörelsen.
Den innebär att verkstadsarbetare, sjuksköterskor, betongarbetare, snickare, städare och andra yrkesgrupper med stressade och slitna kroppar inte kan få sin förtjänade och efterlängtade pension förrän tidigast vid 64 års ålder.
Gäller samma villkor för de som beslutat om pensionerna?
DEN SLUTLIGA LÖSNINGEN AV ÄKTSVENSKFRÅGAN!!!
Svaret: SLAVERI!!! För den nya flyktingklassen!!!
Om 20 – 30 år, sänks pensions åldern igen, fast ännu lägre än någonsin tidigare!!! 50 ÅR, BLIR DEN NYA LÄGSTA GRÄNSEN!!! Allt för att gynna de nya herrarna i vårt land! INVANDRARNA!!! För då finns vi inte mer!
”Svaret: SLAVERI!!! För den nya flyktingklassens SKULL!!!”, ska det va!
Ingen fara på torpet, det svenska systemet kommer att haverera långt långt innan dess. Mitt tips till er alla blir att förbereda er på att emigrera för det kommer ni bli tvungna till för eller senare.
Den sämsta regeringen någonsin, fortsätter med att ”sparka nedåt”.
På den hårt arbetande, lojala och lågavlönade arbetarklassen som då har byggt upp det svenska samhället. Tillsammans med många driftiga, slitstarka och duktiga företagare. Idag föreslår denna sosse-regering, att pensionsvillkoren ska försämras ännu mer. För kvinnor och män i fysiskt anstängande yrkesgrupper, som håller hela det svenska samhället igång.
Man gör det tillsammans med Allianspartierna.
Ni borde ta mig tusan skämmas. Ni som år ut och år in, kallar er arbetarnas företrädare, har totalt tappat respekten för vanligt folks vardag och slit.
För mig som arbetarkille, är det helt obegripligt att folk fortfarande röstar på ert svek och er hyckleri-politik.
Fast ni ”ledande sossar” har blivit en överklass-grupp, som enbart ser till er egen egoism och fina ställning i samhället. Ni bedriver en fasadpolitik, där era ord inte har någon som helst anknytning till verkligheten. Där de lågavlönade kvinnorna och männen finns. Sedan har ni även mage att kalla er för feminister.
Jag hoppas av hela mitt ”vänsterhjärta”, att ni försvinner fortare än kvickt, från den svenska regeringsmakten.
Yipie Kay Yej! Tack!
Reinfeldt har sagt att det är inget problem. Det är bara att byta jobb när man är 50. Han måste väl vara trovärdig??? Han är fullt inbokad som föredragshållare, har jobb hos SVT, sitter i paneler. Det enda som är märkligt är att det kommer någon och lyssnar.
Dom som beslutat detta berörs givetvis inte själva. Tvärtom dom kan fortsätta leva gott på skattebetalarnas pengar. Det går ju heller inte att få förtidspension längre. JÄVLA HÖHANDLARE!
Roland Karlsson :
Det med förtidspension spårade fullständigt ur, helt friska individer utnyttjade systemet maximalt, inte minst juggarna som hade arbetat i Sverige, mötte många av dem i Jugoslavien, i full gång med cementblandarna byggandes på sina villor, fantastiskt med sådana ryggsmärtor som de hade haft i Sverige.
Här kan man kritisera läkarna som av någon anledning bidrog till detta spektakel.
Men allt har ett pris, många som var i behov av pensionen , fick det inte.
Ingen kan leva pa den fattiga pensionen vid 61 eller det nya med 64 bast i vilket fall som helst. Det de egentligen tvingar fram är, att man blir tvungen att jobba till 69 år. För i tiden hade de pryglat dessa beslutsfattare offentligt och jag anser vi skall tillbaka till den fina traditionen.
Priserna sjunker ju inte direkt i handeln. Kronan blir ju grymt slaktad ute på världsmarknaden. Många får väldigt lite för sitt arbete. Ohållbart.
”För i tiden hade de pryglat dessa beslutsfattare offentlig”.
Om man ska gå långt tillnbaka i tiden när folk började jobba tidigare än i dag och också dog tidigare var pensionåldern inte 65 utan 67 år. Många hann inte uppleva sin 67-årsdag.
Bokslutet för projektet pensionsräddning? Det bidde inget.
87:orna är inte så clever om man säger som så. Kan gå till historien som dom mest korkade och naiva.
De har fått lära sig att det är fult att tänka och säga sin mening men vackert att tala emot sig själv och förtränga egna tankar.
Klart att svensken måste jobba till man lägger locket på. Vi ska ju försörja 100.000 tals blattar som aldrig kommer att bli självförsörjande. Sen dessa skamlösa politiker som ju kan gå i pension innan 50. Skamligt är bara förnamnet.
Utöver att vi skall försörja våra ”pensionsräddare” så skall vi även betala för alla efterdyningar – mordbränder/våldtäkter/sjukvård/akutsjukvård pga skjutningar/bilbränder osv osv
Jobba längre, betala mer i skatt, mer avgifter.
Sverige All Inclusive!
Förbenade sjuklövern!
Och ingen kan eller kommer att kunna göra ett dyft åt detta problem, inte ens SD som många hoppas och tror på !
De anses berika oss men det är ett nöje jag helst inte vill betala för. Inte intresserad av mångkultur helt enkelt.
Det stämmer Ossie. Är politikern 50 år och har varit politiker i 12 år så kan han hålla sig undan ett lönearbete tills de fyller 65?. Det har de själva bestämt. – Allas lika värde?