Två nya fräscha svenska band som blandar hård rock med lite blues.
Six Feet Deeper och Bellybuster är namnen.
Kvinnor kan har vi sagt tidigare och visst kan de. Som sångerskan i Six Feet Deeper och låten ”Here We Go Again”.
Enbart män ser vi i Växjöbandet Bellybuster när de framför ”Hell”.
Tack för dem! Det här kanske blir lite avvikande, men jag är kanske det.
Jag bjuder här dagen till ära på lite lugn men fin sång och hon var så jäkla snygg. Det här är från 1977.
https://www.youtube.com/watch?v=Bbaz_T6BN3g
Som riktig nostalgi, kanske de första kvinnliga stjärnorna inom Country och Blue Grass.
https://www.youtube.com/watch?v=MXcIEvFbw40
Det var lite innan min tid men gillar dessa pionjärer. Visst kan vissa låtar likna en aning Svenska skillingtryck? Jag hyllar gärna familjen för den spelglädje de delade med sig av.
Och här mycket kan man lita på en kommunist.. https://youtu.be/xRFTTjKtlUU
Country när den är som bäst! https://youtu.be/sC4Jc5a3nww
En musikfestival till i storstaden Cluj-Napoca (Transylvanien. Namnet är UNTOLD och pågår mellan 3 och 6 augusti. Publiken: mängder av ungdomar från Europa. Efter varje kvälls konsert dansar ungdomarnai hela natten, på förmiddagarna sover de i hammockarna, eller på gräset i ett skogsparti längre bort från scenen.
Om länken fungerar kan ni se livesändning därifrån. Om ni vill …, om inte, ber om ursäkt…
https://untold.com/en
Just nu är det paus och det fortsätter efter kl. 20.30 lokal tid, d v s 19.30 svensk tid.
Vama heter gruppen, vars killar är Rumäniens mest skattade band, det är deras första internationella framträdande. Solisten heter Tudor Chirila. Han är sångare, skådespelare och producent och dessutom: han leder kampanjen kallad ’Ignorera mig inte’ som samlar pengar för cancersjuka barn.
Jag menar ’uppskattade’.
http://www.bz-berlin.de/data/uploads/2017/08/8005a1afd42_1501839699-768×432.jpg
Efter dagens katastrofala olycka på A9 i Bayern,får vi trösta oss med den gamla truddelutten om Horst:
http://pbs.twimg.com/media/DGYXoN2WsAAAJgW.jpg
Det var då det….
Rockband som kan sin blues. Är ju aldrig fel.
Så från min allra första inköpta LP………………
https://www.youtube.com/watch?v=TPEm9_B-9U8