Att höja polisernas löner kostar som en piss i Mississippi, nästan ingenting

POLISEN. – Pettersson är inte nationalekonom eller finansminister men jag gör ett försök med ett förslag för att få erfarna poliser att stanna kvar och nya att söka sig till poliskåren. Tyvärr gör det inget åt poliskårens bristande ledarskap och att högre chefer tillsätts efter partibok i stället för kompetens i polisyrket. 

Eliasson ljuger, han vet att han hamnade där han är för att han är socialdemokrat.

Höj polisens löner med i snitt 5.000 kronor i månaden, det kostar med arbetsgivaravgifter runt 7.000 i månaden per polis. Ingångslönen kan vara fortsatt rätt låg men löneutvecklingen betydligt bättre än nu.

  • En sådan löneökning skulle med 20.000 poliser kosta 1,68 miljarder.
  • Med 22.000 poliser blir höjningen totalt 1,85 miljarder.

Mycket pengar, men det ska jämföras med polisens hela budget på 22 miljarder. Då är det en bra bit under 10 procent i kostnadsökning och med tanke på att Sverige enligt finansministern går som tåget så borde det inte vara några problem.

Vill inte finansministern öppna plånboken borde det på att plocka 2 miljarder från kriminalvården om de outsourcar, i första hand, 2000 utländska fångar till Bulgarien eller liknande, där en fånge kostar kanske 30 kronor om dagen mot 2.700 kronor i Sverige så har vi lätt de två miljarderna.

Det finns mycket mer att spara på, exempelvis att låta dem som varit här i över två år betala sina tolkar själva, direktutvisning vid gränsen m.m. och då har jag inte ens nämnt Migrationsverket kostnader eller Regeringskansliet, två avdelningar som inte verkar ha några budgetramar och där lönerna ligger betydligt högre än hos poliserna.

  • Regeringskansliet kostar 7,4 miljarder.
  • Migration kostar 32,5 miljarder i öppna kostnader sedan göms otroliga summor i Arbetsförmedlingen, kommunernas socialbidrag, rättsväsendet, skolorna, sjukvården osv.
  • Det vore ynkligt om vi inte som minimikra kan betala en polis lika mycket som en integrationshandläggare.
  • Pettersson några krav också, inget deltagande i perversparaden i Stockholm i uniform eller på betald arbetstid om det inte gäller själva arbetet och ingen sänkning av antagningskraven.

Rättsväsendet Totalt  42 466 641
Polismyndigheten 21 922 144
Säkerhetspolisen 1 291 510
Åklagarmyndigheten 1 473 459
Ekobrottsmyndigheten 648 449
Sveriges Domstolar 5 519 637
Kriminalvården 8 346 747
Brottsförebyggande rådet 111 476
Rättsmedicinalverket 418 012
Gentekniknämnden 5 444
Brottsoffermyndigheten 40 561
Ersättning för skador på grund av brott 121 943
Rättsliga biträden m.m. 2 338 657
Kostnader för vissa skaderegleringar m.m. 39 984
Avgifter till vissa internationella sammanslutningar 22 174
Bidrag till lokalt brottsförebyggande arbete 47 157
Säkerhets- och integritetsskyddsnämnden 17 966
Domarnämnden 9 321
Från EU-budgeten finansierade insatser avseende EU:s inre säkerhet 92 000

19 thoughts on “Att höja polisernas löner kostar som en piss i Mississippi, nästan ingenting

  1. Antalet särskilt utsatta områden enligt officiell statistik har nu växt till 23 stycken. Det vittnar om att samhället och ytterst polisen tappar kontrollen och våldsmonopolet i dessa områden. Det berättar Örebropolisens utredare av grova brott, Peter Springare. Han menar att chefer inom polisorganisationen, inklusive rikspolischef Dan Eliasson, är handlingsförlamade när de i själva verket borde ta i med hårdhandskarna.

    http://left4photo.com/uploads/3/8/7/1/3871576/8870129.jpg

    https://nyheteridag.se/peter-springare-i-stort-sett-hela-polissverige-haller-pa-att-resignera/

  2. Det är nog inget större fel på polisernas löner, problemen ligger någon annanstans!
    För det första så bör diktaturen omgående sluta importera problem, vi har eget svensk slödder och behöver inte ta hand om andras!
    Och för det andra så är det riktiga poliser vi är i skriande behov av, fjollor, feminister och annan ohyra har vi fått mer än nog av: http://media.viajarpelaeuropa.eu/2013/08/Vict%C3%B3ria-Gaypoliser.jpg
    Och vad det beträffar lönen så är det nog inget större fel på den, sänk skatten, det är där vi har problemet!
    Sänk skatten till normala 8-10% så kommer Sverige på fötter igen!
    Janne

  3. men för i helvete,d har inte dålig lön sett till utbild, de har inte ens ett farligt jobb,jämför tex med byggarbetare.Däremot har det stat myndigheters bästa pensionsvillkor ,jobbsäkerhet,rätt till övertid etc.Vet ni tex att mynd fick stoppa poliserna gällande ledighet för alla ville ha all ledighet mitt i sommaren och fick de inte det då tog de föräldraledigt vilket slutade med att man hade poliser som var lediga hela sommaren i stor mängd med brist på folk som resultat.Swe lataste gnälligaste falskaste yrkeskår. Check your facts, jobbigt att behöva spräcka bubblan men såhär är det.Ställ krav på latmaskarna ist, stoppa kvoteringen,och gör d möjligt att sparka kassa poliser. Där har ni några bra förslag istället för att låta dem fortsätta gnälla.

    • Ja ”såja” jag håller med dig i mycket vad du säger.Jag har inte heller så stort förtroende för polisen.Dom ställde inte upp för Peter Springare.Han hade något väldigt bra på gång. Där hade dom chansen att gemensamt belysa vilka som är kriminella. Istället så fryser man ut Springare p.g.a feghet. Man håller med politikerna att man ska dölja etnicitet på brottslingar. Man gömmer detta genom en kod 291.Hade dom gått ut öppet till politikerna att nu får ni sluta ta in brottslingar så hade deras arbetssituation kanske varit bättre.
      Dom vill inte ha hjälp av allmänheten förrän det har blivit omöjligt för dom att lösa ett brott.Och detta är endast av rädsla för att röja vem brottslingen är. Dom vågar inte gemensamt gå ut med att man ska sparka Dan Eliasson. Det hade gått om dom varit enad om detta.
      Och då hade deras löner också stigit.Man har sett videoklipp där EN yngling spöar upp fyra poliser och dom har full utrustning på sig.Han kastar stenar på bilen ,spöar upp dessa poliser och vandrar lugnt därifrån.Då ska man inte ha löneförhöjning.Jag har sett en video från en galleria i Stockholm där några gör inbrott och polisen ser på tills dom är klar och då lämnar dom på motorcykel.Då ska man inte heller ha löneförhöjning.I Rinkeby i januari vid upploppet där så vågade dom inte gå ur sina bilar.Man arresterade en person och det var en polis som sköt varningsskott. Alla andra gick fria. Det var enklare att arrestera en egen.Tim Pool intervjuade ett par poliser om hur det var i dessa förorter.Dom sa att det var farligt och det var zoner man inte kunde röra sig fritt i.När media tog upp detta med dom tog dom tillbaka allt och gjorde en pudel för att dom var feg.Man har mycket sig själv att skylla om man har en dålig situation.
      Dom gör för många sådana saker för att jag ska ta deras situation på allvar.

  4. ”Resan utför har bara börjat…”
    En socionom berättar hur det var att jobba i Tumba och Husby mellan åren 1997-2000. Fasansfullt redan då,och detta var politikerhelvetet fullt medvetna om redan då och långt tillbaka på 70 – 80 talet att muhammedaner med islamisk ideologi från tredje världens värsta dysfunktionella länder är så gott som ointergrerbara
    i vårt land med vår kultur och kristna tro sedan tusen år tillbaka,ändå och antagligen just därför ökade landsförrädaren Ruinfeldt på importen av just dessa icke anpassningsbara klankulturer från barbariländer och Löfven tog över och fortsatte i samma Sverigeförstörande spår och skall t o m importera ytterligare ca 800 000 av samma ointergrerbara klankulturer fram till år 2020, men tro inte att det är stopp där ,nej tvärtom sjuklöverjuntan kommere fortsätta med folkutbytet och folkmordet på svenska folket så länge folket vill ha dem kvar.

    http://snaphanen.dk/2017/07/31/resan-utfor-har-bara-borjat/#more-189380

  5. Polisens löner är inte det största problemet. Invandring som är problem.Det har eskalerat okontrolerad. Svetsarn och hans parti gör ingenting åt problemet.Lagarna efterlevs inte,det händer ingenting,dom som begår brott skall straffas ,är dom inte svenskar skall skickas ut ur landet.Barn som begår brott skall omedelbart tas i förvar och skicka tillbaka till sina hemländer .Sluta och dalta med våldsverkare, hårt mot hårt.Tack för mig ADOLF

  6. Absolut bästa lösningen vore att sluta importera problem
    till landet. Det är där problemet ligger, för det är oerhört
    enerverande att ha och göra med det här påstridiga
    mena folket.

    • Mycket bra inlägg!

      Och då Migrationsverket kör med löpande räkning, cost no objective, så varför inte förlägga all polisiär verksamhet under Migrationsverket?

      Då hade det aldrig fattats pengar, och om någon klagade skulle den personen omedelbart stämplas som rasist och bli utfryst.

      Och rikspolischefen hade omedelbart känt sig hemma.

  7. Vill polisen ha mer betalt? Då måste de börja dyka upp när larmet går.
    Punkarkungen Eliasson ser till att allt blir vid det gamla och att inga livsfarliga förändringar kommer till stånd. Denne (S)amhällets (S)abotör har alldeles för mycket betalt i förhållande till sin (O)duglighet.

  8. Sverige blir mer och mer en stat som gamla Sovjetunionen eller DDR. Om du är trogen partiet då får du det ena GD jobbet efter det andra. Hur du skött det hela tar ingen i partiet hänsyn till, eftersom ingen vilken är partiet trogen kan göra fel.
    Hur det går för det Sverige som det gamla partiet reformerade, ignorerar de fullständigt eftersom för få nu levande partimedlemmar vet hur det skall vara.
    Har ni läst att regeringen vill införa dieselfria zooner i Norrland? Där om någonstans behövs dieselmotorer eftersom det är långa avstånd. De styrande har bestämt att norrlänningar inte faller inom segmentet med allas lika värde. Fjollträskingarna djävlas uppenbarligen med sin egen befolkning.

  9. föreslår att vi ger varje polisman 10 000 kr / mån mer. Pengarna tar vi från Migrationsverkets budget.

    För det är ju därifrån mycket av polisens arbetsbörda kommer, så det är inte mer än rätt att de får betala.

    • Nej pengarna skall tas från de som har för höga bidrag. 32000/mån skattefritt för en fyrbarnsfamilj i Fjollträsk är ohemult!

      • Utlänningarna ska endast få enl. socialbidragsnormen. Svenskar får inte mer än så.

Kommentera