9 thoughts on “Upprörd kvinna i Canada vill ha en vit doktor som kan prata engelska

  1. Det är enkelt, med kontakt med vårdcentralen kräver jag alltid en Svensk Doktor och inte en ”Svensk”doktor från långt Bortistan.

  2. Om det var så att läkaren talade franska så borde det inte vara ett jätteproblem för henne då Canada är tvåspråkigt, missisauga är ett exklusivt område utanför toronto i ontario, där talar man i regel engelska.
    Allt står på båda språken i Canada.

  3. Det vita skinnet spelar väl mindre roll, men språkkunskaperna är viktiga.
    En liknande sak vore, om jag som nu är på mitt 74:e år kunde kräva en äldre manlig urolog då jag vill diskutera min förstorade prostata med sitt förhöjda PSA-värde med de risker för cancer det medför. Män och kvinnor har ju sina könsspecifika cancerformer som bekant?

    • Kvinnlig eller manlig urolog gör mig detsamma. Det språk jag dock förväntas möta i Sverige är svenska (inte engelska eller något annat). Personligen klarar jag dessutom av engelska och tyska men det är ovidkommande i sammanhanget, då ingen kan anta att jag behärskar något av dessa språk tillräckligt för att undvika språkliga missförstånd.

    • Som kvinna har jag blivit behandlad av både manliga och kvinnliga gynekologer, vet inte hur jag skulle reagera över att bli behandlad av någon som tillhör en för mig främmande religion, en religion / ideologi som inte ser att män och kvinnor är jämlika ?
      Min man hade alltid en manlig urolog en skicklig sådan,som han kommunicerade på engelska med dock inte i UK utan i ett annat europeiskt land.

Kommentera