Annie Lööf har hittat ett sätt att flirta med svenskarna som uppenbarligen fungerar. Att Centern tar röster från Moderaterna är inte vad jag ser som något positivt. Med centerns nuvarande politik kommer vi att fortsätta ta emot immigranter som vi inte har råd med-i stor skala! Att Sverige kommer att delas upp i annorlunda läger verkar det inte finnas några tvivel om. Annie Lööf säger sig vilja ha alliansen men närmar sig regeringen mer och mer.

Vi har uppenbarligen ett spännande år framför oss med valfläsk och löften om en bättre framtid. Hur denna framtid skall formas råder det delade meningar om. Helt klart är att vi inte kan fortsätta med att släppa in hundratusentals lycksökare som förväntar sig ett bättre liv. Även om somliga tycker att detta är självklart så är det inte det för regeringen, Vänstern, Fi och Centern. Bevare oss ifall detta skulle bli ett regeringsalternativ 2018!!??
I sina inlägg på nätet ( https://www.instagram.com/p/BSDQ5O1jeiH/) visar Lööf enbart solidaritet med alliansen och Anna Kindberg Batra men om man läser mellan raderna så är i alla fall inte jag så säker. Hennes sätt att prata om SD och Alliansen oroar mig. Faktum kvarstår – Alliansen har eller får antagligen ingen majoritet utan SD. Vill de regera så måste de börja samtala med dem. Ingen har sagt att de behöver bjuda in SD i Alliansen utan samtala med dem. Bjuda in dem till diskussioner kommer att vara oundvikligt så varför inte börja diskutera nu.
Kindberg Batra var snabb i sitt uttalande om samtal med SD. OBS! Hon sade samtal. Detta ord fick en helt ny mening i media när det ändrades till samarbeta någonstans på vägen. Detta är säkerligen ett av skälen till att de övriga i Alliansen reagerade som de gjorde samt att hon inte hade förvarnat dem. I min ordbok är inte samarbeta och samtala av samma betydelse.
Nu är det endast 18 månader kvar till valet och det är hög tid för alla parter att finna sin plats i diskussionerna. Där måste SD vara med på ett hörn för att vi skall kunna byta ut regeringen. Detta oavsett vad Annie Lööf tycker. Alternativen är en mardröm.
Yougovs senaste (1månad cirka)som inte visas någonstans mer än hos alternativa sanna nyheter
2015, säger Annie Lööf.
”Människors frihet viktigare än svenska system.”
Någon mer än jag som tror Tjeckien och Ungern blir storvinnare i framtiden ???
Det är väl dit vi måste fly?
Är väl de nya moderaterna som flockas till C när Reinfelts politik är ute, samtidigt som många gamla moderater går till SD. Undrar om det blir nåt kvar till Batra ?
https://sventycker.files.wordpress.com/2011/09/loof.jpg
Dags igen att påminna Annie Lööf (C) om partiets bruna historia.
Delcitat
”Under intervjun fick C-studenterna ta ställning till liknande uttalanden i Centerpartiets historia. I dåvarande Bondeförbundets partiprogram år 1933 beskrevs det till exempel som en nationell uppgift att bevara ”den svenska folkstammen” mot ”inblandning av mindervärdiga utländska raselement” …
och att man skulle motverka invandring till Sverige av …”icke önskvärda främlingar”
Slut delcitat
Delcitatet ovan ingår i ett längre SvD-reportage publicerat 21 aug 2014 om en misslyckad (och fejkad) smutskastningskampanj från Centerstudenterna, riktat mot Socialdemokraterna. Sossarna kontrade med citatet ovan, vilket ledde till att Centerstudenterna genast stoppade sin egen fejkade kampanj. ”Fake News” användes medvetet redan år 2014.
Hela SvD-reportaget kan läsas på länken nedan:
https://www.svd.se/centerstudenter-stoppar-fejkad-s-sida
Vi svenskar är inte värda att bevara menar du?
En politikerbroiler som ser rätt bra ut och vad hon än säger låter det trevligt!
Ta detta med att det finns plats för 40.000.000 muslimer i Sverige, hur genomtänkt var det med tanke på kostnaderna för GRATIS bostäder, GRATIS sjukvård, GRATIS skolor och arbetsfria inkomster från Försäkringskassan och Socialvården….Antar att det är 40,000,000 från Somalia, Eritrea, Afghanistan, Syrien och andra skitländer med skitfolk som gärna kommer till flathetens land där allt är GRATIS givetvis utan krav på att man behöver lära sig svenska eller skaffa ett arbete…!
VI MÅSTE BLI AV MED DENNA TYP AV POLITIKER PÅ ETT ELLER ANNAT SÄTT OM SVERIGE SKA ÖVERLEVA SOM NATION!!!
Jag ryser i hela kroppen när jag ser & hör henne… brrrr…. Blev plötsligt väldigt kallt här….
En äkta koalitionsregering SD, M, C, och L är ENDA alternativet till regimskifte.
Allt annat betyder att feministerna S fortsätter tillsammans mad kommunisterna V och MP.
Det är bara att räkna mandat!
SD + C = lika som vatten och olja.
Helt otroligt att Annie kan dra röster överhuvudtaget.
Okunnig, arrogant och självbelåten.
Pratade med några svenska vänner i min del av världen om detta elände som etniska svenskar utsätts för i sitt eget land. Jag blir uppriktigt mörkrädd, dom har fan ingen aning om vad som sker. Alla får sina nyheter via omni och aftonslasken. Folk tycker fortfarande att alternativmedia är hatsajter.Var detta skall sluta vet nog vi andra redan..
Be dom titta på ”Black pigeon speaks” på YT där lär de få ett rysligt uppvaknande & allt han använder är statistik & mycket god research.
Centerns rödhättade lilla Lööfsångare kan ju börja sjunga riktigt falskt och då kommer allt färre att attraheras av hennes orena locktoner.
http://3.bp.blogspot.com/-msnhUXkT3bU/VZYow9Us67I/AAAAAAAADTM/BWvQ-lxRDkk/s1600/Ro%25CC%2588dha%25CC%2588ttad%2Bgro%25CC%2588ngo%25CC%2588linglow.jpg
Från Jeanders bildblogg
Mera blattar till Sverige Centerns budskap……..