2017-01-27 16:00, Misshandel, Vänersborg
Väktarbolag får in ett överfallslarm från en butik, troligen något typ av knivdåd.
Ett väktarbolag kontaktar polisen efter det att ett sk överfallslam löst ut till en butiken/salongen som ligger vid Kungsgatan.
Oklara uppgifter om vad som inträffat. Det framkommer att det handlar om en frisörsalong. Det framkommer även uppgifter om att någon ska ha blivit knivskuren/skadad i en axel. Det uppges vara oroligt och hotfullt på platsen.
Polis, ambulans samt väktare åker mot platsen.
Den misstänkta mannen uppger sig röra sig mellan olika butiker. Det förekommer även uppgifter om att någon möjligen ska vara gisslan och att det finns barn i aktuell butik, inget är dock bekräftat.
Strax därefter framkommer uppgifter om att den misstänkta mannen gripits av en polisman som fanns på platsen, dock ej i tjänst.
Kl 16.13 är första polispatrull på plats. Den misstänkta mannen övertas av polispatrullen. Han är gripen. Mannen är hemmahörande i Trollhättan och i 50-årsåldern.
Den skadade är en kvinna, hon har fått en stickskada i en axel, troligen inte allvarlig. Skadan är dock ännu inte undersökt.
Anledning eller motiv till händelsen är ännu inte klarlagt. I avvaktan på att polisen får in mer information så är rubriceringen inte klar.
Ännu inga uppgifter om att den skadade kvinnan behöver vård på sjukhus. Troligen räcker det med omplåstring av ambulanspersonal.
-Pettersson antar att det är någon psyksjuk som härjat, men man kan undra varför det finns ett överfallslarm i en frisörsalong i en svensk småstad?

Det finns ingenting som tyder på att det inte lika bra kan vara ett svenskt psykfall eller kraftigt påverkad sådan.
De sista raderna var bra, ja, det kan man undra, detta är naturligtvis också en ort berikad av olika folkgrupper som löser konflikter med våld….Kod 291 råder i Sverige så jag gissar på en dagdrivare från Somalia….kan vara helt fel men det är inte en svensk utan en ”svensk”, gissar jag, men de politiskt korrekta tycker inte att det spelar någon roll….Vi får se!
Tillägg: Läste på Fria Tider och polisen vill inte uppge nationalitet, kod 291 från Stefan Lövens regering att ursprung inte spelar någon roll. Kan vara en svensk psykisk sjuk men jag skulle sätta 100kr på att det är en arab/muslim, – varför ? 1) KNIV….2)INGEN KOPPLING TILL OFFRET!
Rättelse: var för snabb här, vi får avvakta, kikade på Flashback, någon gissade på en pundare med svenskklingande namn med romskt ursprung….VI FÅR SE….Undrar hur befolkningen ser ut om 20 år med SOCIALDEMOKRATERNAS och hela 7klöverns samhällsbygge?!!! KATASTROF!!!
Inte osannolikt att anta att vederbörande gärningsman inte alls är ”hemmahörande” i Trollhättan, utan borde befinna sig på helt andra breddgrader. En uppseendeväckande mängd vapen av olika slag florerar bland illegala invandrare, medan gamla tanter som i självförsvarssyfte medför pepparspray i sin lilla handväska, åtalas för olaga vapeninnehav.
Fy för den lede!
Andreas 🙁
Inga saxar?
Missnöjd med frisyren kanske?
Kommer att tänka på en gång när jag skulle klippa mig i Göteborg för ca.15 år sedan. Såg en skylt i Majorna med texten ”Klippning 100 kr.”
”Frisören” talade inte svenska så jag fick förklara med gester. Efteråt såg jag mest ut som en punkare med olika längd på båda sidor. Om jag haft en kniv då så skulle jag förmodligen också rispat honom lite! (vänligt men bestämt). Efter det köpte jag en hårklippningsmaskin på Clas Ohlsson som jag använt sedan dess…