Nu skall ”muren” byggas mot Mexico

Först skrev han under ett avtal om att begränsa invandringen från Syrien. Sedan skall personer med visum från  Irak, Iran, Libyen, Somalia, Sudan och Jemen stoppas. Nästa punkt att skriva under var att påbörja byggandet av ”Muren”. Donald Trump  har bråttom med att infria så många som möjligt av sina vallöften. Om han skall hinna verkställa dem måste han böja i tid. Om någon kan genomföra allt det han lovat så är det just Trump. 

trump-d

Många tvivlar på att Trump kommer att sitta de 4 åren, andra inte. Många tror att han inte kommer att kunna infria några av sina vallöften, andra tror absolut. Han har mycket att visa sina tvivlare så det är lika bra att börja direkt.

Tvärtemot vad pressen tror så har han fler som tror på honom än inte. Det är motståndarna som skriker högst som gör att man undrar vilket stöd han egentligen har. DET ÄR STORT!  Jag känner endast 1 amerikan som är emot men åtskilliga som är för och som tror att han kan göra verklighet av sin slogan ”make america great again”.

I Sverige letar pressen upp så många motståndare de bara kan för att få en så negativ bild som möjligt. Politiker som tror att deras uppfattning är av betydelse för omvärlden. Margot Wallström som tror att Sverige kommer att få arbeta i ”uppförsbacke” när det gäller Trump. Självklart kommer det att bli så med tanke på de uttalanden som hoppar ur hennes mun som grodor på LSD. Där finns ingen spärr………

Vänta och se vad som händer innan man målar hin håle på väggen. Sluta gå händelserna i förväg. Se med positivitet på framtiden för amerikanerna. De är lyckligt lottade som har fått en president som vill förändra, vill göra något för att föra USA framåt.

Vi skulle också behöva det. En ledare som vill förbättra för Sverige och svenskarna. En regering som arbetar med svenskarna och inte emot. Vi behöver en TRUMP. Ha, jag kan se pressen framför mig, Malena Ernaman och övriga pk-eliten.  Jag kan se dem lova att flytta.  Gärna för mig men Cher, Whoppie m.fl. lovade att flytta från USA om Trump vann men jag har inte hört något om detta!

Mycket snack och lite verkstad från dessa ”nättroll/näthatare”.  Senaste mätningen var SD Sveriges största parti – det är bara att acceptera demokratin.  Det är precis vad det är – demokrati. Vi röstar på det som vi tycker är rätt och det är ok, för oss som tror på demokratin vill säga. För andra är vi råttor som skall utrotas.  Bara för att vi inte tycker samma som pk-eliten.  Är det pk-eliten som är  diktatorer som ”dikterar” vad övriga skall tycka och tänka?  Man måste bestämma sig för vad man tror på, demokrati, fria ordet och tryckfrihet – eller –  diktatur.

PK-Eliten har uppenbarligen anammat  diktaturens väg och den vill vi inte gå. Det amerikanska folket har röstat för vad de vill och det är att göra Amerika bättre. Vi kommer också att rösta på denna väg 2018, att lyfta Sverige igen, inte gräva ett djupare hål. Det är det som kallas demokrati, när vi, folket får vara med att bestämma vad vi vill och inte hotas och styras av en liten elit som tror att de kan och vet allt. Gapa högt är vad de är bra  på så det  bättre att de ägnar sig åt sina respektive yrken…………

9 thoughts on “Nu skall ”muren” byggas mot Mexico

  1. ”Vi kommer också att rösta på denna väg 2018, att lyfta Sverige igen !”

    Jättebra ! Ni KOMMER ATT göra det om knappt två år – det är så liiiite kvar ! Ha liiiite tålamod och eländet KOMMER ATT fixa sig – själv !

  2. Trump står för vad han lovat. Därom råder inget tvivel. Knarket flödar in över gränserna. Förstör ungdomars framtid. Läste någonstans att det sitter 20 miljoner i fängelser. Gäng växer upp och det vi ser i USA kommer ALLTID till Sverige. Skjutningar och konflikter mellan olika invandrargrupper kommer öka ännu mer i Sverige.
    Måste vara naiv sosse och miljöpartist för att inte fatta detta.

  3. Det är skillnad på ”talkers” (alla politiker) och ”doers” (entrepenörer).

    Apropå förhandlingstaktik, de vettlösa i f.d. Alliansen har kastat bort alla förhandslingsbrickor då de gått ut och sagt att SD kommer de minsann inte regera med. En förhandlingsstrategi går ut på att man först kommer med ett skambud som blir förkastat och sedan med ett något bättre som har störa möjlighet att antas. Men det är klart kan man inte pjata jent, hur ska man då kunna tänka klart? Det är dock bra att C och L deklarerat sin ståndpunkt före valet så att alla icke-socialister som kunnat tänka sig rösta på dem vet vad en sådan röst skulle innebära.

  4. Bestämd och effektiv. Slösar inte bort ngn tid.

    I Sverige får vi vänta ännu ett halvår innan de som saknar id kan tvingas till åldersbestämning? Under tiden är det fritt fram att lajva barn och undgå straff?

    De länder som Trump id som länder vars befolkning betraktas som säkerhetsrisk är precis de dom vi fått hit i massor.

    Wallström ska nu mästra Trump i säkerhetstänk? Kommer väl att krävas en del trolleri för att ge en bild av att Sverige besitter kunskap om säkerhetsfrågor?

    Om dessutom.Trump o Putin kan samtala och Margot parti inte ens klarar att samarbeta med alla partier i vår riksdag? Det haltar en del?

    Plötsligt en person med politisk makt som har ett kontaktnät utanför de politiska bunkrarna? Och med ett långt livs erfarenhet av näringsverksamhet ser han ut att ha klart för dig att det är viktigt sätta igång direkt med det man bestämt sig för.

    Han har dessutom humor – för den som inte har upptäckt det.

Kommentera