Tyvärr verkar mitt dreamteam inte bli verklighet i den Amerikanska regeringen. Jag hade hoppats att Mitt Romney skulle bli utrikesminister i USA men nu verkar det bli Rex Tillerson, VD för Exxonmobiles. Mitt Romney har meddelat att han inte är aktuell längre. Tillerson är kritiserad för sina nära relationer med Putin. Om han erbjuds denna prestigefyllda post så återstår att se om han får stöd från senaten. Nog så viktigt. Läs mer om Tillerson på The Guardian

Är Mitt Romney sötare eller varför skulle han vara så mycket bättre som utrikesminister? Tycker han ser ut som en slemmig filmskurk.
Enligt min mening är det bara positivt om de som har makt i världen kan prata med varandra på ett respektfullt och förtrondeskapande sätt.
Nära relationer, påstår man i många sammanhang och till och med att dom är vänner, Putin och han! Jag skulle nog vilja ifrågasätta det. Att man är Rysk oljeindustris största privata kund är ju inget mått på nån ”nära relation” eller att vara ”vänner”!
Allting har kopplingar om man bara vill!
Tycker du om choklad? Ja. Vet du vem som mer tycker om choklad? Brievik! Så du har kopplingar till nazism, rasism och massmördare!
Jag ser att du dricker te! Vet du vem som också drack te? Adolf Hitler!
Ja ni förstår!