Enligt SVT-västnytt vill många av de ”inflyttade” bli begravda i sina gamla hemländer. Denna kostnad är runt 50.000 till Afrika och jag kan tänka mig ungefär samma pris till Mellan Östern och Arabvärlden. Detta är endast för frakten! Fonus begravningsbyrå säger att det ofta drar ut på tiden, att det kan vara byråkratiska problem som göra att det kan vara svårt att genomföra. Enligt islam skall man begravas där man dör så snart som möjligt. Detta gör att man undrar lite extra?? Anhöriga skall stå för kostnaden – men – Inget förvånar mig längre så varför skulle inte Sverige börja betala dessa kostnader också??? Det finns säkert en ansökan för detta också…..

Låt kulturmarxisterna och klimatskojarna betala deras sista resa!
Om de vänsterkrafter som vi valt att styra oss får bestämma så tvingas vi skattebetalare betala muslimernas hela begravningskostnader i hemlandet.
Jag tycker att de istället flyttar hem i god tid (helst i morgon bitti) för sin egen begravning så vi kan använda de pengarna till något som är bra för landet.
Självklart får dom begravas i sina hemländer. Men dom får stå för hela kostnaden själva såklart.
Bättre och billigare om de åker hem medan de lever.
Mycket enklare rent praktiskt också.
Eftersom de anhöriga betalar frakten är det ju bara ett problem för begravningsbyrån som ska se till att en byråkratiskt komplicerad åtgärd blir uträttad.
Jag tror ju att mycket få anhöriga har råd att skicka hem den avlidna.
De har ju inga vänner och släktingar kvar hävdar många. Varför ska de då begravas i hemlandet?
Med tanke på sysselsättningsgraden bland ”nysvenskar” motsvarar väl fraktkostnaden två månaders försörjningsstöd OCH samtidigt sker en uppdatering i folkbokföringen (inga döda som får bidrag) så det är ren vinst för skattebetalarna. Om vi däremot bränner dem så ligger kostnaden för returfrakten på 669 kr enligt Postnord. Mer hygieniskt och ekonomiskt så om skattebetalarna ska stå för fiolerna borde det vara högsta belopp.
Det är ju naturligt att staten betalar returfrakten.
Det råder inga som helst tvivel om att vi Svenskar vill att dom återvänder dit där dom kom ifrån.Detta sker bäst genom att dom vandrar tillbaka samma väg som dom kom och Sverige skall betala lika mycket för retur resan som dom betalade för hitresan d.v.s. ingenting.
Det finns tydligen oändliga frågetecken kring hur absurt saker hanteras i politikernas Sverige?
Man får samtidigt vara glad att kravet inte är att de ska ligga under Storkyrkans golv bland alla ”andra” personer som gjort en stor livsgärning i Sverige?
För ca 20 år sedan satt en sydamerikansk invandrare bredvid mig i ett flygplan. Han berättade att han var på hemresa från sin fars begravning i Sydamerika. Svenska skattebetalare bidrog med 35 tusen kronor för resan.
Idag är det säkert dyrare.