Israel får omfattande internationell hjälp att släcka

Tjugoen brandbekämpningsplan från många olika länder hjälper Israel i kampen mot de bränder som plågar landet.

De första planen som nådde Israel från utlandet var tre från Grekland. Omedelbart efter den grekiska kom tre plan från Turkiet, två från Italien och ett från Cypern. Ryssland skickade två Beriev Be-200 flygplan som kan bära 12 ton vatten. I fredags kom en  ”C-130J Super Hercules” det  militära transportflygplan som tillhör den cypriotiska flygvapnet med 70 cypriotiska brandmän för att hjälpa till. Det amerikanska ”supertank” planet en Boing 747 som kan ta 72 ton vatten har anlänt och börjat sin insats.

Två plan från Kroatien och även flygplan från Azerbajdzjan och Ukraina har anlänt och hjälper till med släckningen och Egypten har skickade två brandbekämpningshelikoptrar. Spanien har också skickat flygplan och Vitryssland, Storbritannien, Bulgarien, Tjeckien, Georgia, Portugal, Rumänien och Schweiz har alla erbjöd sin hjälp.

Den palestinska myndigheten har skickat åtta brandbekämpningsgrupper som hjälper till.

LÄNK

FjärranÖsternRedaktören antar att vår utrikesblondin och stassmistern anser att Svea rikes släckningsresurser bättre behövs i våra brandhärjade ”utanförskapsområden”!

8 thoughts on “Israel får omfattande internationell hjälp att släcka

  1. Skulle subban Wallström skicka något till Israel blir det säkert ett plan som kan spilla lite bensin på brasan.

Kommentera