FÖRSVAR. Sveriges försvar har valt att låta aktivera ett robotsystem som varit nedlagt i 16 år. Kustrobotbatteri 90 gör det möjligt för kustartilleriet att bekämpa fientliga fartyg från terrängbilar på land, och behövs i nuläget främst på Gotland. Samma typ av robotar används fortfarande på Gripenplan och korvetter.
– Det är väldigt bra att vi har landbaserade kustrobotar tillbaka i Försvarsmakten. Det ökar den militära förmågan, och det är det vi behöver nu, säger försvarsminister Peter Hultqvist (S).
Gunnar Hökmark, EU-parlamentariker för M, vill att Sverige ska låna 35 miljarder för att rusta försvaret.
-Pettersson menar att både Hultqvist och Högmark surrar, de är båda tillräckligt gamla för att ha varit med och slaktat försvaret och borde ha begripit att försvar är inget kortsiktigt särintresse som Fredrik Reinfeldt påstod och som han dessutom misskötte.
Försvaret kostar för närvarande 1,05 procent av BNP och det borde vara det dubbla, två procent, och det innebär att försvarsanslagen måste fördubblas, från nuvarande 42 miljarder till minst 80 miljarder. Mycket pengar men en bråkdel av vad vi lägger på andra länders desertörer. Kom ihåg att varje land har en armé, sin egen eller någon annans.
Sedan ska vi vara lite försiktiga med att bli uppskrämda av ryssen. Grannen i öster är nog inte så farlig som det låter i media. Ryssland har kanske möjlighet att få fart på 300000 soldater väster om Moskva. Där har de Ukraina, Polen, de baltiska staterna, Tyskland, Österike, Ungern, Tjeckien, Slovakien, Finland, Sverige och några till att hålla koll på.
Ryssland är världens största land men de är inte fler än 142 miljoner invånare, dubbelt mot Italien. Deras ekonomi är inte större än Italiens och vem är rädd för ett till två Italien som har en enorm yta att bevaka.
Lyft in Ryssland i västs värme, så vi tillsammans kan bekämpa islamismen.
Världens 15 största försvarsbudgetar från Sipri för år 2013 ser ut enligt följande:
- USA 600,4 miljarder dollar
- Kina, 112,2 miljarder dollar
- Ryssland, 68,2 miljarder dollar
- Saudiarabien, 59,6 miljarder dollar
- Storbritannien, 57,0 miljarder dollar
- Frankrike, 52,4 miljarder dollar
- Japan, 51,0 miljarder dollar
- Tyskland, 44,2 miljarder dollar
- Indien, 36,3 miljarder dollar
- Brasilien, 34,7 miljarder dollar
- Sydkorea, 31,8 miljarder dollar
- Australien, 26,0 miljarder dollar
- Italien, 25,2 miljarder dollar
- Israel, 18,2 miljarder dollar
- Iran, 17,7 miljarder dollar
Sveriges försvarsbudget ligger på knappt fem miljarder dollar. När man ser siffrorna och tittar på ytan som Ryssland ska bevaka och försvara och tänker på att Kina kan göra anspråk på Sibirien så anser jag att det är Ryssland som är hotat.
Förmågan att verka med markbaserad kustrobot är på väg tillbaka till Försvarsmakten. Genom återinförandet kommer Försvarsmakten åter att kunna skjuta sjömålsrobot (RBS 15) från land mot mål till sjöss på stora avstånd. Det här ger Försvarsmakten en ökad flexibilitet och förmåga till sjömålsstrid.
De ryska trupperna är koncentrerade till de västra delarna av landet, och ingalunda till närheten av Kina. I väst finns det ingen som hotar Ryssland med anfall, men däremot en hel del potentiella erövringsobjekt eller redan erövrade områden (Krim m.fl.) som måste behållas och bevakas.
Gunnar Hökmark har en bostad bara ett stenkast från
en nerlagd radarstation som var igång långt in på 90 talet,
som han och M och S jobbat hårt för att lägga ner.
Det som förvånar mig är hur politiker kan vara så Extremkorkade
som svenska politiker är och har varit genom ett helt århundrade?
Vi står idag lika nakna inför andras krigsmakter som vi gjorde
under både första och andra världskrigen, och nu igen, sen har
vi rustat upp till starkt försvar mellan krigen och sen avskaffat
en bra krigsmakt i någon slags enfaldig tro att bara för att
Sverige avrustar, så följer övriga världen med, alla dessa pengar
som frigjorts har sen spenderats på att förse andra länders
människor med välstånd, samt att politikerna försett sig själva
med löner och förmåner som dom absolut inte är värda!
Dom stora förlorarna är dom Svenska skattebetalarna, som sett
stora värden försvinna och som nu ytterligare ska plågas med
nya pålagor för ett eventuellt upprustat försvar igen?
Största fiender mot Svea-rike finns tyvär idag inom landets gränsar- Här är det inte utåtriktat misilförsvar som behövs.
Det duger väl till att upprätthålla et ”Åsa-Nisse försvar” men dagens vapensystem hos fienden kräver helt andra insatser.